Haberler

Metro Serisinin Yazarı Rusya’nın Arananlar Listesine Girdi

Metro serisinin yazarı Dmitry Glukhovsky, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini eleştirdikten sonra Rusya’nın arananlar listesine girdiğini söyledi.

Kitaplarla başlayıp sonra oyun serileriyle iyice meşhur olan Metro kitaplarının yazarı Dmitry Glukhovsky, anavatanı olan Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini alenen eleştirdikten sonra artık Rusya’nın “arananlar” listesinde olduğunu söyledi.

7 Haziran tarihli bir Telegram gönderisinde Glukhovsky, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rus silahlı kuvvetlerine karşı kullandığı sözlerin ardından listeye alındığını söylüyor. Bunu, hükümetin eylemlerini “itibarsızlaştıran” yayın röportajlarında ve Instagram hesabında yaptı. Uyarıya rağmen, “Savaşı Durdurun!” ve “Rusya Federasyonu’nun Ukrayna ile savaş başlatmasına karşı olduğunu” söylemeye devam edeceğini söylüyor

Yazar, Rus yetkililerin dikkatini ilk kez çekmiyor; 2021’de, Uluslararası Af Örgütü’nün “sahte” olarak nitelendirdiği bir davanın ardından, çevrimiçi yayınladığı bir videoda serbest bırakılması çağrısında bulunan Putin rakibi Alexei Navalny‘nin hapse atılmasına karşı çıktı.

Listede yer almak, şu anda Rusya dışında olan Glukhovsky’nin Rus makamları tarafından yakalanırsa bir dizi artan cezayla karşı karşıya kalacağı anlamına geliyor ve Radio Free Europe şunları açıklıyor:

Mart ayının başlarında Başkan Vladimir Putin, Kremlin’in Ukrayna’daki savaşıyla ilgili söylemleri kontrol etmeye çalıştığı için Rus askeri operasyonları hakkında “kasten yanlış bilgi” dağıtmak için uzun hapis cezaları gerektiren bir yasayı imzaladı.

Kanun, bir suçtan hüküm giymiş kişilere 10 yıla kadar hapis cezası öngörürken, Rus Ordusu hakkında “ağır sonuçlara” yol açan “kasıtlı olarak yanlış bilgi” dağıtmanın cezası ise 15 yıl hapis olarak nitelendiriyor.

Ayrıca, “Rus birliklerinin Rusya’nın çıkarlarını korumak için kullanılmasına karşı çağrıda bulunmayı” veya “böyle bir kullanımı itibarsızlaştırmayı” üç yıla kadar hapis cezasıyla mümkün kılıyor. Aynı hüküm, Rusya’ya karşı yaptırım çağrıları için de geçerlidir.

Umarız başarılı yazar bu söylemleri sonrasında bir ceza almaz. Düşünce ve fikirlerini söyleme özgürlüğü tüm dünyaya yayılsın lütfen!

Kaynak: Kotaku

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.