Haberler

Mars’a Yolculuk Gerçek Olacak

nasa-mars-uzay-araci

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, gelecekte Mars’a yapılabilecek yolculuklarda kullanılması planlanan uçan dairesini denedi. İniş sırasında paraşütte yaşanan sorun dışında uçan daire testleri geçti.

Yaşanan bazı aksaklıklar da ortadan kaldırıldıktan sonra bilimkurgunun en büyük hikayeleri gerçekleşebilir. Mars’a yolculuk ve Mars’ta kolonileşme gerçek olabilir!

İlgili Makaleler

Uçan daire şeklindeki araç büyük bir balonla atmosfere taşındı.

Aracın Mars’a yaklaşırken yavaşlamasını sağlayacak yeni tür bir paraşüt ve şişilebilir hız kesici Kevlar halkaları test edildi.

Hawaii’de yapılan deneyin, iniş sırasında paraşütün tam açılmaması dışında başarılı geçtiği ve diğer tüm malzemelerin işlevlerini tam olarak yerine getirdiği belirtildi.

140630-nas2

NASA bu deney sayesinde, gelecek yıllarda Mars’a yapılabilecek yolculuklarda uzay aracına daha fazla ağırlık konulması gerektiğinin görüldüğünü ifade etti. Mevcut durumda ağırlık sınırı yaklaşık bir buçuk ton olarak belirlendi.

Mars’a insanların yolculuk yapabilmesi için bu ağırlığın 10 tonu aşabileceği kaydediliyor. Düşük Yoğunluklu Süpersonik Hız Kesici (LDSD) olarak bilinen uçan daire şeklindeki aracın fırlatıldıktan sonra Pasifik Okyanusu’na indi.

140630-nas4

Uzay aracının içindeki veri kayıtlarının kurtarılabilmesi için aracın düştüğü yere araştırma ekipleri gönderildi.Veri kayıtlarıyla beraber mühendisler, deney hakkında daha ayrıntılı bilgilere sahip olabilecek. Sahadaki ve LDSD üzerindeki kameralar aracın uçuşunun büyük bir kısmını kayda geçirebildi.

Helyum balonu, Havai’nin Kauai Adası’ndaki ABD Donanması Füze Menzili Tesisi’nde cumartesi günü yerel saatle sabah 08.40’ta fırlatıldı. Uçan daire şeklindeki aracın yaklaşık 35 kilometre irtifaya havalanması 2 saatten uzun sürdü.

140630-nas5

Daha sonra füze motoru ateşlenen araç, Mach 4 (ses hızının dört katı) süratle 50 km yüksekliğe çıktı. Mars’a yaklaşan uzay araçlarında da bu şartlar görülebilecek. Uzay aracı yavaşlamaya başladığında, iki yeni atmosfer frenleme sistemlerinden ilkini harekete geçirdi.

İlk sistem, 6 metrelik şişirilebilir bir halka şeklindeydi. Halka, uçan dairenin çevresini genişletip sürüklenme seviyesini arttırarak yavaşlamasını hedefliyordu.

mars-uzay-araci-nasa

İlginizi Çekebilir  Spielberg'in Minority Report Filmi, Televizyon Dizisi Oluyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu