Haberler

Karikatürist ve Sinemacı Yener Çakmak Aramızdan Ayrıldı

Sanat yaşamını İstanbul’da sürdüren karikatürcü Yener ÇAKMAK yaşamını yitirdi. En son, 4 Şubat’ta İBB Karikatür ve Mizah Merkezi’ndeki ‘İbrahim TUNCAY’ karikatür sergisinde dostlarıyla bir arada olan ÇAKMAK‘ın bu ani vefatı, karikatür camiasında büyük üzüntü yarattı.

Yener Çakmak (Soldaki) – İbrahim Tuncay

Yener ÇAKMAK son kişisel sergisini 5 Kasım 2016‘da İBB Karikatür ve Mizah Merkezi‘nde açmıştı. Kendisi aynı zamanda Türkiye’nin ilk korku ve mizah fotoromanlarını hazırlayan kişidir.

YENER ÇAKMAK KİMDİR?

Yener ÇAKMAK, 1950‘de İstanbul‘da doğdu.İlkokul öğretmeni anne – babanın 3 çocuğunun ortancasıdır. İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim – İş Bölümü’nden mezun oldu. Güzel sanatlara ilgisi küçük yaşlarında başladı. 

Resim,karikatür çizdi, amatör olarak defter sayfalarına çizgi romanlar yaptı, arkadaşlarına okuttu. Evde her şeyini kendi yaparak Ramazan gecelerinde Karagöz – Hacivat oynattı. Ortaokulda okurken, İstanbul Şehir Tiyatroları Çocuk Bölümü oyunlarında rol aldı. Aynı yıllarda İstanbul Radyosu Çocuk Saati oyunları ekibine katıldı. Daha sonra özel tiyatrolara geçti. 

Kadıköy Sezer Sezin – Üner İlsever Tiyatrosu / İl Tiyatrosu ve Tevfik Gelenbe Turne Tiyatrosu‘nda oynadı.Kendisi gezici tiyatro gurupları kurdu,kamplarda, salonlarda oyunlar sahneledi.Kısa bir süre sahnelerde arkadaşı Ümit Sinan TOPÇUOĞLU ile Buzdolapları adıyla komedyenlik yaptı. Foto Roman konusuna,mahalle arkadaşı Ali Eşref MÜEZZİNOĞLU‘nun teşviki ile girdi. 

1969 – 1989 yılları arasında oyuncu,  yapımcı, senarist,  yönetmen, kameraman olarak çok sayıda foto roman yaptı. 1969 yılında film yapımcısı yönetmeni Kayahan Arıkan‘a hem sanat danışmanlığı yaptı, hem de filmlerinde oynadı. 

İlginizi Çekebilir  Wreck-It Ralph'ın İnternetteki Macerası 2018'de Geliyor

1980‘li yılların sonlarında video film konusunda yönetmenlikler yaptı. Bazı müzüsyenlere şarkı klipleri çekti. Karikatür çizerliğine küçük yaşlarda başlayıp 1966 yılından itibaren piyasadaki yayınlara çizerlik yaptı. 

Karikatürcüler Derneği üyesi oldu. Derneğin etkinliklerinde yer aldı. Gazete, dergi yayınlarında foto muhabirliği, grafikerlik, sayfa sekreterliği gibi çeşitli dallarda çalışmalar yaptı. Yayınelerine kitap resimlemeleri, yazarlık yaptı. Bir yıl Antalya Gazi Paşa Lisesi‘nde Resim – İş öğretmenliği yaptı. Basın sektöründen emekli oldu. Sinema, karikatür, çizgi roman konularında araştırmalarda bulundu. İnternet sitelerine yazılar yazdı. 

Kaynak: CartoonColors, Sinemalar.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu