Dizi HaberleriHaberler

Jon Favreau ve Lucasfilm Arasında İpler Geriliyor

Kathleen Kennedy‘nin Star Wars yapımlarına müdahale etmesinden rahatsız olan Favreau’nun istifanın eşiğine geldiği iddia ediliyor.

Yakın dönemde Star Wars‘un başına gelen en güzel şeylerden birinin Jon Fevreau olduğunu hiçbirimiz inkar edemeyiz herhalde. The Mandalorian‘la seriye muhteşem bir ivme kazandıran Favreau, şimdilerde Dave Filoni‘yle Ahsoka dizisi üzerinde çalışıyor. Ancak The Mandalorian’ın yeni sezonuna gün saydığımız şu günlerde birtakım tatsız haberler dolaşmaya başladı. YouTuber Overlord DVD‘nin iddiasına göre Jon Favreau, Lucasfilm‘in başkanı Kathleen Kennedy yüzünden istifanın eşiğine gelmiş.

Overlord DVD’nin kaynağı, Kennedy’nin Star Wars yapımlarına yönelik müdahalelerinin Favreau’yu rahatsız ettiğini ve ikilinin arasının bir süredir gergin olduğunu söylüyor. Gerginlik, The Book of Boba Fett‘in yapım sürecinde iyice zirveye tırmanmış. İddiaya göre Kennedy, Favreau’nun karşı çıktığı pek çok konuya el atarak bir bakıma bezdirme politikası izlemiş. Misal, dizide karşımıza çıkan ve hepimizin garipsediği renkli giyimli, cyberpunk esintili “motorcu çete”.

“Kennedy yapım sürecine direkt karışamıyordu ama bir şekilde müdahale etmeyi başarıyordu. Robert Rodriguez‘in motor çetesini eklemek istediğini, Favreau’nun bu fikirden nefret ettiğini öğrenince pazarlama departmanına gidip onları çetenin oyuncaklarının çok iyi satacağına ikna etti.”

Favreau da haliyle sinirlenerek “Ne halleri varsa görsünler” demiş ve The Book of Boba Fett’i bırakıp Ahsoka’ya odaklanmış. Ancak bu sefer de Boba Fett’in senaryosu ve yapım süreci oldukça sıkıntılı bir hal almış. Favreau üst yönetimden gelen talimatla projeye geri dönmüş ama iddiaya göre sürecin son safhalarına gelindiğinden fazla toparlanamamış dizi. Boba Fett’in sorunlu sahnelerini kesip Mandalorian’ı ekleyerek hizaya sokmaya çalışmışlar.

Ardından “bardağı taşıran son damla” olarak nitelenen olay yaşanmış: Grogu’nun yeniden hikayeye dahil olması.

“Favreau’nun planı, Grogu’nun Luke Skywalker’ın yanına kalıp Jedi olmasıydı. İkinci sezon finalindeki ayrılık sahnesi, Favreau’nun aklındaki hikayede büyük yer tutuyordu. Ama muhtemelen yine Kennedy’nin müdahalesiyle ‘Bebek Yoda oyuncakları çok iyi satıyor, Grogu’yla Mandalorian’ı bir araya getirmeliyiz’ dendi ve Boba Fett’in sonunda Grogu yeniden Din Djarin’le buluştu.”

Nihayetinde Disney CEO‘su Bob Chapek‘le görüşen Favreau, “Ya The Mandalorian’ın 3. sezonunu istediğim gibi hazırlayacağım ortamı sağlarsınız, ya da istifa ederim” temalı uzun bir konuşma yapmış. Kaynağın aktardığı kadarıyla özellikle Kathleen Kennedy’nin projeden uzak tutulmasını istemiş.

İddialar mantıklı olsa da doğruluğu tartışılır, zira şu ana kadar Kennedy-Favreau ikilisinin arasında gerginlik olduğuna dair hiçbir duyum almadık. Hatta Disney Gallery: The Mandalorian belgeselinde Favreau, Kennedy’nin yapımcılık becerilerini uzun uzun övmüş, “Kathy’yle çalıştığımız için çok şanslıyız” demişti. Yine de arka planda neler yaşandığını bilemeyiz tabii. Ama Jon Favrau’yu kaybetmenin Star Wars markasına Kathleen Kennedy’yi kaybetmekten daha çok zarar vereceği de bir gerçek.

The Mandalorian’ın üçüncü sezonu 1 Mart 2023’te Disney+‘da bizlerle olacak.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.