Haberler

James Webb Uzay Teleskobu İlk Fotoğrafı Gönderdi

NASA, James Webb Uzay Teleskobu tarafından çekilen ve tarihi bir öneme sahip olan ilk renkli fotoğrafı yapılan toplantıda paylaştı. Fotoğraf, evrenin şimdiye kadar yakalanmış en derin görüntüsünü sunuyor.

25 Aralık 2021’de uzun yıllar süren bekleyişin ardından uzaya fırlatılan James Webb Uzay Teleskobu, uzayda bugüne kadar keşfedilemeyenleri bize sunmak için görevine başladı. Teleskop, ilk gözlemlerini yapmaya başlamışken o gözlemlerde edinilen görüntüler de merakla bekleniyordu. Beklenen gün geldi ve James Webb Uzay Teleskobu, çektiği ilk renkli fotoğrafı insanlıkla paylaştı.

Fotoğrafın büyük ve daha detaylı haline buradan ulaşabilirsiniz.

ABD Başkanı Joe Biden’ın katılımıyla gerçekleştirilen etkinlikte NASA, büyük bir merak uyandıran o fotoğrafı servis etti.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan gelen yukarıda görmüş olduğunuz ilk görüntü SMACS 0723 olarak bilinen galaksi kümesine ait. Bu galaksi kümesinin yaklaşık 4,6 milyar yıl önce ortaya çıktığı düşünülüyor. 

Joe Biden

Teleskobun Yakın Kızılötesi Kamerası (NIRCam) sayesinde elde edilen görüntünün son halini alması farklı dalga boylarından gelen görüntülerle yapıldı. Üstelik bu görüntünün elde edilmesi için kızılötesi dalga boylarında derinliklere ulaşıldı ve kompozitin yapımı haftalar sürdü. Elde edilen görüntü şimdiye kadarki en derin kızılötesi görüntü oldu.

Teleskoptan gelen bu görüntüde şimdiye kadar gözlemlenen en sönük nesneler de dahil olmak üzere binlerce galaksi ilk kez görüntülendi. Webb, uzaydaki en eski galaksileri aramaya devam ediyor. 

Diğer fotoğraflar Bu Akşam Paylaşılacak

James Webb Uzay Teleskobu tarafından ilk gözlemler sırasında çekilen diğer fotoğraflar bugün TSİ 17.30’da NASA’nın internet sitesinden paylaşılacak. Bu fotoğraflar, NASA tarafından paylaşılan listeye göre aşağıdaki uzay yapılarına ait olacak: 

  • Karina Bulutsusu
  • WASP-96 b öte gezegeni
  • NGC 3132 gezegenimsi bulutsu
  • Stephan Beşlisi
  • SMACS 0723 bölgesi

GÜNCELLEME (18:21) – NASA, Yeni Fotoğrafları da Yayınladı

Carina Nebula – Karina Bulutsusu
Stephan’s Quintet – Stephan Beşlisi
Southern Ring Nebula
Wasp 96-b adı verilen sıcak gaz gezegeninde su buluntularına dair grafik
Kaynak: NASA, WebTekno

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.