Haberler

J.K. Rowling Yahudi Düşmanlığıyla Suçlanıyor

Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling transfobik olarak adlandırıldıktan sonra şimdi de Yahudi karşıtı olduğu iddialarıyla karşı karşıya. Seride goblinleri tasvir ettiği için Rowling, antisemitizmle suçlanıyor.

Harry Potter serisinin ilk filminin 20. yıl dönümüne özel olarak Harry Potter: Return to Hogwarts yayınlanırken bir yandan da J.K. Rowlinge yönelik suçlamaların da ardı arkası kesilmiyor. Trans bireylerle ilgili ayrımcı açıklamaları nedeniyle tepki toplayan Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling’in büyülü evrende Yahudi düşmanlığı yaptığı iddia edildi.

ABD’li oyuncu ve sunucu Jon Stewart radyo programında, Rowling’in sinemaya uyarlanan Harry Potter serisinde yeraltı bankası Gringotts‘u yöneten yaratıklar olan goblinlerin, Yahudileri tasvir ettiğini öne sürdü.

Stewart, “Yapıttaki bankacı goblin karakterleri, Yahudilerin dünya hâkimiyeti için plan yaptığını iddia eden Siyon Liderlerinin Protokolleri adlı Yahudi karşıtı metindeki karikatürlere dayanıyor” dedi.

Kendisi de Yahudi olan Stewart, “Rowling, insanların ejderhalara binip baykuş besleyebildiği evreninde kahrolası yeraltı bankasını işletmek için Yahudileri seçti” diye konuştu.

Öte yandan, Rowling şu sıralarda tam anlamıyla ateş altında. İngiltere Essex’de sahne sanatları eğitimi veren Boswells Okulu, yurdunun Rowling olan adını yazarın trans bireyler hakkındaki ayrımcı açıklamaları nedeniyle değiştirdi.

1 Ocak’ta yayımlanan, oyuncu kadrosu ve yönetmenlerin röportajlarının yer aldığı Harry Potter: Return to Hogwarts adlı özel bölümde de Rowling’e yer verilmeyip sadece eski bir röportajının eklenmesi film ekibinin yazara tepkili olduğunu gösterdi. Bir saatten uzun süren bölümde seriyi yaratan yazarın adının sadece 10 kez anılması da dikkat çekti.

Kaynak: BBC

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald'dan Yeni Fragman

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.