Haberler

İnsanlık 2025’te Mars’a Yerleşebilecek

mars-banner

Dünyanın en hayalperest milyarderleri California’da yapılan Code Conference etkinliğinde çılgınca şeylerden bahsetti.

Blue Origin’in kurucusu Jeff Bezos çevreyi kirleten sanayiyi uzaya taşımak istiyorken; SpaceX’in kurucusu Elon Musk ise 2024’te insanları Mars’a götürmek istiyor.

Tabi ki duyduğu bu büyük istek ve tutkuyla birlikte Musk’ın planı tamamen çılgınca değil. SpaceX’in Crew Dragon adını verdiği kapsülün 2017 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na (International Space Station) insanları taşıması planlanıyor. Daha sonrasında şirket 2018 yılında varış noktası Mars olan insansız Dragon kapsülü projesini başlatmak istiyor.

SpaceX, 2018 görevi için NASA ile birlikte çalışıyor. Fakat uzay ajansının, Musk’ın 2024’te başlayıp 2025’te Mars’a insanların ulaşmalarını sağlayacak insanlı uzay kapsülü projesine dâhil olup olmayacağı konusu hala belirsizliğini koruyor. Musk’ın görüşü, 2028’de Mars’ın yörüngesine ulaşmayı planlayan Lockheed Martin havacılık şirketinden 3 yıl, insanların Mars’a 2030 ve 40’lı yıllarda ulaşacağını öngören NASA’dan ise çok daha önde.

spacex-mars

Fakat ilk olarak daha büyük bir rokete ihtiyaçları olacak. SpaceX’in şu anki Falcon 9’u teknik olarak Mars’a ulaşabilir, fakat birkaç yıl sürecek olan yolculuk sırasında astronotların ihtiyaç duyacağı yiyecek ve destek malzemelerini taşıyamayacaktır.

SpaceX’in Mars bileti olarak gördüğü “Falcon Heavy” roketi ise Falcon 9’dan 3 kat daha güçlü olmasına rağmen proje henüz başlamadı. Pek çok gecikmenin ardından Falcon Heavy projesinin bu sonbaharda başlatılması planlanıyor.

SpaceX roketi inşa edip deneme fırlatmalarını tamamladıktan sonra; astronotların yolculuk sırasında nasıl beslenecekleri, ilk Mars kâşiflerinin yolculuk sırasında ve Mars’ta nasıl hayatta kalacakları gibi problemlerin de üstesinden gelmek zorunda. Ayrıca Crew Dragon’ın sahip olduğu tüm gösterişinin yanı sıra astronotların 9 ay sürecek yolculukları sırasında akıllarını kaybetmeden içerisinde kalmaları kolay olmayacak.

spacex-mars-resim

Bu yüzden şirketin, astronotların Crew Dragon’un içerisindeki yaşam alanlarını genişletecek ve onları uzay radyasyonundan koruyacak bir yaşam alanı oluşturmaya ihtiyacı var.

Mars’a giden yol zorluklarla dolu olacak, fakat eğer bunu başaracak biri varsa o da Musk olacak gibi görünüyor. Musk, Mars’a insan göndermekle ilgili projesi hakkında bu Eylül ayında daha fazla bilgi vermeyi planlıyor.

Yazan: Günce Önür
Kaynak: Popular Science

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.