Haberler

İnsan Beynini Okuyabilen Robot Geliştirildi

Çinli bilim insanları bilimkurgu filmlerini aratmayacak bir robot üretmeyi başardı. Çin’in China Three Gorges Üniversitesi’ndeki Akıllı Üretim İnovasyon Teknolojisi Merkezi’ndeki araştırmacılar geliştirdikleri bir robot ile insan zihnini yüzde 96 oranında okuyabileceklerini öne sürdü.

Çin, teknoloji dünyasında ses getirecek bir buluşa imza attı. Robot ve yapay zeka denilince akla gelen ülkelerden birisi olan Çin bu kez de insan zihnini okumayı başaran bir robot üretti. Uzmanlar robotun yüzde 96 doğrulukla insan zihnini okuyabildiğini iddia etti.

China Three Gorges Üniversitesi‘ndeki Akıllı Üretim İnovasyon Teknolojisi Merkezi‘nden araştırmacılar, robota komut vermek için söz veya harekete gerek olmadığını, düşünmenin yeterli olduğunu açıkladı.

İlgili Makaleler

Çin’de bir fabrikada çalışanlar üzerinde test edilen robot neredeyse anında düşünceye tepki veriyor. Ancak insanlarının niyetlerinin net mesaj içermemesi robotları kısıtlıyor. Robotun net bir mesaj alması için işçilerin çok sıkı konsantre olmaları gerekiyor. Çalışanların dikkatinin dağılması robotun komutu anlamasını zayıflatıyor.

Hem beyin hem de kas sinyallerinin bir karışımının, robotun bir sonraki hareketi benzeri görülmemiş bir doğrulukla tahmin etmesine yardımcı olabileceği öne sürülüyor.

Proje lideri Dong Yuanfa, bu nedenle robotun sekiz gönüllü tarafından yüzlerce saatlik eğitimden geçtiğini açıkladı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Fallout Tarihçesi - Bölüm 4

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.