Haberler

Ilgana Rol Yapma Oyunu SAGU, Testlere Başladı

ilgana

Ilgana Rol Yapma Oyunu SAGU, uzun süren bir tasarım aşaması sonunda ilk test sürüşlerine başladı.

Türkiye’nin farklı kentlerinden seçilmiş deneyimli öykücüler ve onların seçtiği oyuncu grupları, SAGU kurallarını yaz boyunca deneyecekler ve hazır iki serüveni oynayacaklar.

Oyun kurallarının dengeleri, hazır karakterler, kuralların sunumu ve benzeri pek çok konu, bu ilk deneme sürecinde sınanmış olacak. Bu deneme grupları seçilirken çeşitli kentlerden ve deneyim düzeylerinden öykücülerin ve oyuncuların seçilmesine özen gösterilmiş. Denemeciler arasında yaşlı ve deneyimli, eski öykücüler ve onların grupları olduğu gibi, camiaya yeni katılan pek çok genç öykücü ve oyuncu da var. Anadolu Hikaye Anlatıcıları grubu da SAGU oyununa özellikle destek veriyor ve bu deneme sürecinde de etkin rol oynuyor.

sagu wiki görünümIlgana: SAGU’nun bir wiki üzerinden oyuncularla buluşması planlanıyor. Bu wikide bütün kurallar, kullanım kolaylığı ve anlaşılırlık önde tutularak planlanmış. Oyuncuların kullanabileceği haritalar, kafa kağıtları, ruh kağıtları, deli kartları, silah kağıtları ve benzeri pek çok malzeme, ayrıca siteden PDF olarak da indirilebilecek.

Ilgana: SAGU projesi, deneme sürüşünün ardından, sagu.ilgana.com adresinde herkese açılacak (site şu anda işlevsel durumda ancak deneme sürecinde yalnızca seçilmiş gruplara açık). Herkese açılmanın yıl sonuna doğru olması öngörülüyor. Bundan sonraki adım olarak ise tasarımcılar, dileyen herkesin katılımına açık bir serüvenler sistemi düşündüklerini çıtlattılar. SAGU oynayanlar arasından isteyenlerin, kendi serüvenlerini raporlamaları ve destan dünyasının da bu öykülere ve raporlara da bağlı olarak gelişmesi söz konusu. SAGU ekibi, ilk denemeler pek çok yerde birden sürerken, kendilerinin de bir yandan bu konuya kafa patlattıklarını belirtiyorlar.

Tasarımcılar, üç yıl önce SAGU oyunundan ilk kez söz edilmesiyle, bu aşamaya gelmesi arasında biraz uzun zaman geçtiğinin doğru olduğunu itiraf ediyorlar. Öte yandan, Ilgana’nın amatör ve gönüllü bir proje olduğunu anımsatıyor, bu zamandır ilgiyle bekleyen ve destek veren herkese teşekkür ettiklerini söylüyorlar. Bu deneme aşamasından sonra, benzeri süreçlerde de Ilgana ile ilgilenen herkesin desteğini beklediklerini ifade ediyorlar.

Türk ve Anadolu mitolojisilerinden esinlenen ilk masal dünyası olan Ilgana’nın rol yapma oyununun deneme sürüşünden çıkıp herkese açılmasını, biz de heyecanla bekliyoruz…

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Birthright Diyarına Giriş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.