Haberler

Ilgana – Çağdaş Bir Dede Korkut Destanı

Ilgana Logo

İstanbul Efsaneleri ve Umut Tarlaları oyunlarının yaratıcısı, Sihir Kafe‘nin kurucusu, FRP ve oyun dünyasının önde gelen isimlerinden Özgür Özol‘un ilk uzun soluklu romanı Aralık ayında çıkıyor. Özgür’ün Türk Mitolojisinden esinlenerek hazırladığı romanın adı “ILGANA”. Alıştığımız fantastik öykülere karşı taraftan bakan ILGANA, genç bir kam çırağının umutsuzluk ve çaresizlik içindeki halkı için aynı derecede umutsuz bir arayışa girmesini konu alıyor.

Ilgana - Özgür ÖzolIlgana’da; yarının olmadığı, sadece ara sıra dünün tekrarlandığı topraklarda, doğru ile yanlışın, doğa ile kentin, doğu ile batının çatışmaları arasında, güçlü bir kam adayı olan Sungur’un ve ona destek olan yoldaşlarının kahramanlık öyküsü anlatılıyor.

Ilgana, kurtarıcı şövalyelere, sihirli değnekli büyücülere, at üstünde yaşayan konargöçer vahşilere dair tüm ezberlerimizi değiştiriyor. Bize çok tanıdık gelen, ama hep karşı taraftan dinlemeye alıştığımız hikayeleri farklı bir perspektifte ele alarak, alıştığımız görsel ve düşünsel kaliteyle harmanlıyor. Eski Türk ve Eski Anadolu kültürlerinden ve tarihinden esinleniyor, böylece çağdaş bir Türk mitolojisi oluşturmak için önemli bir basamak olmayı hedefliyor.

Ilgana, basit bir masaldan çok, zengin içerikli bir proje olmayı amaçlıyor. Proje kapsamında uzun vadede rol yapma oyunu, masaüstü figürleri, çizgi roman, bilgisayar oyunu, yeni kitaplar vb. ürünlerin sunulması planlanıyor. Bu ürünlerden ilki olan “Ilgana” romanı Aralık’ın ortasından itibaren kitapçılardaki yerini alıyor. “Ilgana SAGU” isimli rol yapma oyunu da hazır; halihazırda test oyunları sürüyor. Yakın bir zamanda oyunun kural kitabı www.ilgana.com adresinden üyeler tarafından ücretsiz olarak indirilebilecek. Projenin diğer ayakları için çalışmalar sürüyor.

Ilgana - Birgün Gazetesi Haberi

 

Yazar: Özgür Özol
Editör: Koray Özbudak
Kapak Tasarım ve Çizimler:
Ömer Hacıömeroğlu
Sayfa:
384 Sayfa
Yayınevi:
Resif Kitap

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars: Edge of the Empire RPG

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.