Anasayfa » Haberler » Hugo Ödülleri 2014 Kazananları Açıklandı

Hugo Ödülleri 2014 Kazananları Açıklandı

hugo-odulleri-banner-1

Bilimkurgunun en önemli ödüllerinden olan Hugo Ödülleri bu yıl da sahiplerini buldu.

20 Nisan tarihinde Hugo Ödülleri için adaylar açıklanmıştı. 4 aya yakın bir oylama ve değerlendirme süresinden sonra kazananlar açıklandı. Ödül töreni Londra’da düzenlenen bilimkurgu conventionı LonCon’da dağıtıldı.

İşte kazananlar:

* Kazananlar kırmızı ve kalın harflerle belirtilmiştir.

En İyi Roman

  • Ancillary Justice – Ann Leckie (Orbit US / Orbit UK)
  • Neptune’s Brood – Charles Stross (Ace / Orbit UK)
  • Parasite – Mira Grant (Orbit US / Orbit UK)
  • Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles – Larry Correia (Baen Books)
  • The Wheel of Time – Robert Jordan and Brandon Sanderson (Tor Books)

hugo-award-logoEn İyi Kısa Roman

  • The Butcher of Khardov – Dan Wells (Privateer Press)
  • “The Chaplain’s Legacy” – Brad Torgersen (Analog, Jul-Aug 2013)
  • “Equoid” – Charles Stross (Tor.com, 09-2013)
  • Six-Gun Snow White – Catherynne M. Valente (Subterranean Press)
  • “Wakulla Springs” – Andy Duncan and Ellen Klages (Tor.com, 10-2013)

En İyi Roman Öykü

  • “The Exchange Officers” – Brad Torgersen (Analog, Jan-Feb 2013)
  • “The Lady Astronaut of Mars” – Mary Robinette Kowal (maryrobinettekowal.com/Tor.com, 09-2013)
  • “Opera Vita Aeterna” – Vox Day (The Last Witchking, Marcher Lord Hinterlands)
  • “The Truth of Fact, the Truth of Feeling” – Ted Chiang (Subterranean, Fall 2013)
  • “The Waiting Stars” – Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky, Candlemark & Gleam)

En İyi Kısa Öykü

  • “If You Were a Dinosaur, My Love” – Rachel Swirsky (Apex Magazine, Mar-2013)
  • “The Ink Readers of Doi Saket” – Thomas Olde Heuvelt (Tor.com, 04-2013)
  • “Selkie Stories Are for Losers” – Sofia Samatar (Strange Horizons, Jan-2013)
  • “The Water That Falls on You from Nowhere” – John Chu (Tor.com, 02-2013)

Not: %5 oy oranı limiti nedeniyle bu kategoride 4 aday bulunmaktadır.

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

  • Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It – Sigrid Ellis & Michael Damian Thomas (Mad Norwegian Press)
  • Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary – Justin Landon & Jared Shurin (Jurassic London)
  • “We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative” – Kameron Hurley (A Dribble of Ink)
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction – Jeff VanderMeer, Jeremy Zerfoss (Abrams Image)
  • Writing Excuses Season 8 – Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler veJordan Sanderson

En İyi Çizgi Roman

  • Girl Genius, Volume 13: Agatha Heterodyne & The Sleeping City – Phil and Kaja Foglio; resimleyen: Phil Foglio; renklendiren: Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • “The Girl Who Loved Doctor Who” – Paul Cornell; resimleyen: Jimmy Broxton (Doctor Who Special 2013, IDW)
  • The Meathouse Man – George R.R. Martin; resimleyen: Raya Golden (Jet City Comics)
  • Saga, Volume 2 – Brian K. Vaughan; resimleyen: Fiona Staples (Image Comics)
  • “Time” – Randall Munroe (XKCD)

En İyi Film (Uzun Metraj)

  • Frozen – yazan: Jennifer Lee, yönetmen: Chris Buck & Jennifer Lee (Walt Disney Studios)
  • Gravity – yazan: Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón, yönetmen: Alfonso Cuarón (Esperanto Filmoj; Heyday Films; Warner Bros.)
  • The Hunger Games: Catching Fire – Simon Beaufoy & Michael Arndt, yönetmen: Francis Lawrence (Color Force; Lionsgate)
  • Iron Man 3 – Drew Pearce & Shane Black, yönetmen: Shane Black (Marvel Studios; DMG Entertainment; Paramount Pictures)
  • Pacific Rim – Travis Beacham & Guillermo del Toro, yönetmen: Guillermo del Toro (Legendary Pictures, Warner Bros., Disney Double Dare You)

En İyi Film (Kısa Metraj)

  • An Adventure in Space and Time – Mark Gatiss, yönetmen: Terry McDonough (BBC Television)
  • Doctor Who: “The Day of the Doctor” – Steven Moffat, yönetmen: Nick Hurran (BBC Television)
  • Doctor Who: “The Name of the Doctor” – Steven Moffat, yönetmen: Saul Metzstein (BBC Television)
  • The Five(ish) Doctors Reboot – Peter Davison (BBC Television)
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere” – David Benioff & D.B. Weiss, yönetmen: David Nutter (HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; Television 360; Startling Television and Generator Productions)
  • Orphan Black: “Variations under Domestication” – Will Pascoe, yönetmen: John Fawcett (Temple Street Productions; Space/BBC America)

Not: 5. sıradaki eşitlik nedeniyle kategoride 6 aday bulunmaktadır.

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

En İyi Editör (Uzun Yapıt)

  • Ginjer Buchanan
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Lee Harris
  • Toni Weisskopf

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Daniel Dos Santos
  • John Harris
  • John Picacio
  • Fiona Staples

Not: 5. sıradaki eşitlik nedeniyle kategoride 6 aday bulunmaktadır.

En İyi Yarı-Profesyonel Yayın

  • Apex Magazine – Lynne M. Thomas, Jason Sizemore ve Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies – Scott H. Andrews
  • Interzone – Andy Cox
  • Lightspeed Magazine – John Joseph Adams, Rich Horton veStefan Rudnicki
  • Strange Horizons – Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay ve Shane Gavin

En İyi Fanzin

  • The Book Smugglers – Ana Grilo ve Thea James
  • A Dribble of Ink – Aidan Moher
  • Elitist Book Reviews – Steven Diamond
  • Journey Planet – James Bacon, Christopher J Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris ve Helen J. Montgomery
  • Pornokitsch – Anne C. Perry ve Jared Shurin

En İyi Fan Yayını

  • The Coode Street Podcast Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (sunucu) ve Andrew Finch (yapımcı)
  • SF Signal Podcast Patrick Hester
  • The Skiffy and Fanty Show Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood ve Stina Leicht
  • Tea and Jeopardy Emma Newman
  • Verity! Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas ve Tansy Rayner Roberts
  • The Writer and the Critic Kirstyn McDermott ve Ian Mond

Not: 5. sıradaki eşitlik nedeniyle kategoride 7 aday bulunmaktadır.

En İyi Fan Yazar

  • Liz Bourke
  • Kameron Hurley
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Mark Oshiro

En İyi Fan Sanatçı

  • Brad W. Foster
  • Mandie Manzano
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Sarah Webb

En İyi Yeni Yazar – The John W. Campbell Ödülü

  • Wesley Chu
  • Max Gladstone
  • Ramez Naam
  • Sofia Samatar
  • Benjanun Sriduangkaew

Bu sene, bir değişiklik yapıldı ve ustalara da saygı ödülleri verildi. Retro Hugo Ödülleri ile geçmişe de bir saygı duruşunda bulunuldu. İşte Retro Hugo Ödülleri kazananları:

RETRO HUGO ÖDÜLLERİ 1939 ADAYLARI

En İyi Roman

  • Carson of Venus – Edgar Rice Burroughs (Argosy, February 1938)
  • Galactic Patrol – E. E. Smith (Astounding Stories, February 1938)
  • The Legion of Time – Jack Williamson (Astounding Science-Fiction, July 1938)
  • Out of the Silent Planet – C. S. Lewis (The Bodley Head)
  • The Sword in the Stone – T. H. White (Collins)

En İyi Kısa Roman

  • Anthem – Ayn Rand (Cassell)
  • “A Matter of Form” – H. L. Gold (Astounding Science-Fiction, December 1938)
  • “Sleepers of Mars” – John Beynon [John Wyndham] (Tales of Wonder, March 1938)
  • “The Time Trap” – Henry Kuttner (Marvel Science Stories, November 1938)
  • “Who Goes There?” – Don A Stuart [John W. Campbell] (Astounding Science-Fiction, August 1938)

En İyi Roman Öykü

  • “Dead Knowledge” – Don A. Stuart [John W. Campbell] (Astounding Stories, January 1938)
  • “Hollywood on the Moon” – Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories, April 1938)
  • “Pigeons From Hell” – Robert E. Howard (Weird Tales, May 1938)
  • “Rule 18″ – Clifford D. Simak (Astounding Science-Fiction, July 1938)
  • “Werewoman” – C. L. Moore (Leaves #2, Winter 1938)

En İyi Kısa Öykü

  • “The Faithful” – Lester Del Rey (Astounding Science-Fiction, April 1938)
  • “Helen O’Loy” – Lester Del Rey (Astounding Science-Fiction, December 1938)
  • “Hollerbochen’s Dilemma” – Ray Bradbury (Imagination!, January 1938)
  • “How We Went to Mars” – Arthur C. Clarke (Amateur Science Stories, March 1938)
  • “Hyperpilosity” – L. Sprague de Camp (Astounding Science-Fiction, April 1938)

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

  • Around the World in Eighty Days – Jules Verne. Yazan-Yöneten: Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)
  • A Christmas Carol – Charles Dickens. Yazan-Yöneten: Orson Welles (The Campbell Playhouse, CBS)
  • Dracula – Bram Stoker. Yazan: Orson Welles ve John Houseman, Yöneten: Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)
  • R. U. R. – Karel Čapek. Yapımcı: Jan Bussell (BBC)
  • The War of the Worlds – H. G. Wells. Yazan: Howard Koch & Anne Froelick, Yöneten: Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • John W. Campbell
  • Walter H. Gillings
  • Raymond A. Palmer
  • Mort Weisinger
  • Farnsworth Wright

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Margaret Brundage
  • Virgil Finlay
  • Frank R. Paul
  • Alex Schomburg
  • H. W. Wesso

En İyi Fanzin

  • Fantascience Digest – Robert A. Madle
  • Fantasy News – James V. Taurasi
  • Imagination! – Forrest J Ackerman, Morojo ve T. Bruce Yerke
  • Novae Terrae – Maurice K. Hanson
  • Tomorrow – Douglas W. F. Mayer

En İyi Fan Yazar

  • Forrest J Ackerman
  • Ray Bradbury
  • Arthur Wilson “Bob” Tucker
  • Harry Warner, Jr.
  • Donald A. Wollheim

Dilerseniz ödül törenini buradan izleyebilirsiniz: