Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Hugo Ödülleri 2014 Adayları Belirlendi

Hugo Ödülleri 2014 Adayları Belirlendi

hugo-odulleri-banner-1

Bilimkurgu ve fantastiğin en saygın ödüllerinden biri olan Hugo Ödülleri‘nin 2014 için adayları belirlendi. 1953 yılından bu yana verilen ve listeleri bile etkileyen bu önemli ödül, bu sene de yine önemli yapıtları aday listesinde gösterdi.

Bu sene, bir değişiklik yapıp ustalara da saygı ödülleri verilecek. Retro Hugo Ödülleri ile geçmişe de bir saygı duruşunda bulunulacak.

hugo-award-logo17 Ağustos 2014 tarihinde Londra’da düzenlenecek olan bilimkurgu conventionı LonCon 3‘te açıklanacak olan ödüller için aday isimler şu şekilde:

En İyi Roman

  • Ancillary Justice – Ann Leckie (Orbit US / Orbit UK)
  • Neptune’s Brood – Charles Stross (Ace / Orbit UK)
  • Parasite – Mira Grant (Orbit US / Orbit UK)
  • Warbound, Book III of the Grimnoir Chronicles – Larry Correia (Baen Books)
  • The Wheel of Time – Robert Jordan and Brandon Sanderson (Tor Books)

En İyi Kısa Roman

  • The Butcher of Khardov – Dan Wells (Privateer Press)
  • “The Chaplain’s Legacy” – Brad Torgersen (Analog, Jul-Aug 2013)
  • “Equoid” – Charles Stross (Tor.com, 09-2013)
  • Six-Gun Snow White – Catherynne M. Valente (Subterranean Press)
  • “Wakulla Springs” – Andy Duncan and Ellen Klages (Tor.com, 10-2013)

En İyi Roman Öykü

  • “The Exchange Officers” – Brad Torgersen (Analog, Jan-Feb 2013)
  • “The Lady Astronaut of Mars” – Mary Robinette Kowal (maryrobinettekowal.com/Tor.com, 09-2013)
  • “Opera Vita Aeterna” – Vox Day (The Last Witchking, Marcher Lord Hinterlands)
  • “The Truth of Fact, the Truth of Feeling” – Ted Chiang (Subterranean, Fall 2013)
  • “The Waiting Stars” – Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky, Candlemark & Gleam)

En İyi Kısa Öykü

  • “If You Were a Dinosaur, My Love” – Rachel Swirsky (Apex Magazine, Mar-2013)
  • “The Ink Readers of Doi Saket” – Thomas Olde Heuvelt (Tor.com, 04-2013)
  • “Selkie Stories Are for Losers” – Sofia Samatar (Strange Horizons, Jan-2013)
  • “The Water That Falls on You from Nowhere” – John Chu (Tor.com, 02-2013)

Not: %5 oy oranı limiti nedeniyle bu kategoride 4 aday bulunmaktadır.

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

  • Queers Dig Time Lords: A Celebration of Doctor Who by the LGBTQ Fans Who Love It – Sigrid Ellis & Michael Damian Thomas (Mad Norwegian Press)
  • Speculative Fiction 2012: The Best Online Reviews, Essays and Commentary – Justin Landon & Jared Shurin (Jurassic London)
  • “We Have Always Fought: Challenging the Women, Cattle and Slaves Narrative” – Kameron Hurley (A Dribble of Ink)
  • Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction – Jeff VanderMeer, Jeremy Zerfoss (Abrams Image)
  • Writing Excuses Season 8 – Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler veJordan Sanderson

En İyi Çizgi Roman

  • Girl Genius, Volume 13: Agatha Heterodyne & The Sleeping City – Phil and Kaja Foglio; resimleyen: Phil Foglio; renklendiren: Cheyenne Wright (Airship Entertainment)
  • “The Girl Who Loved Doctor Who” – Paul Cornell; resimleyen: Jimmy Broxton (Doctor Who Special 2013, IDW)
  • The Meathouse Man – George R.R. Martin; resimleyen: Raya Golden (Jet City Comics)
  • Saga, Volume 2 – Brian K. Vaughan; resimleyen: Fiona Staples (Image Comics)
  • “Time” – Randall Munroe (XKCD)

En İyi Film (Uzun Metraj)

  • Frozen – yazan: Jennifer Lee, yönetmen: Chris Buck & Jennifer Lee (Walt Disney Studios)
  • Gravity – yazan: Alfonso Cuarón & Jonás Cuarón, yönetmen: Alfonso Cuarón (Esperanto Filmoj; Heyday Films; Warner Bros.)
  • The Hunger Games: Catching Fire – Simon Beaufoy & Michael Arndt, yönetmen: Francis Lawrence (Color Force; Lionsgate)
  • Iron Man 3 – Drew Pearce & Shane Black, yönetmen: Shane Black (Marvel Studios; DMG Entertainment; Paramount Pictures)
  • Pacific Rim – Travis Beacham & Guillermo del Toro, yönetmen: Guillermo del Toro (Legendary Pictures, Warner Bros., Disney Double Dare You)

En İyi Film (Kısa Metraj)

  • An Adventure in Space and Time – Mark Gatiss, yönetmen: Terry McDonough (BBC Television)
  • Doctor Who: “The Day of the Doctor” – Steven Moffat, yönetmen: Nick Hurran (BBC Television)
  • Doctor Who: “The Name of the Doctor” – Steven Moffat, yönetmen: Saul Metzstein (BBC Television)
  • The Five(ish) Doctors Reboot – Peter Davison (BBC Television)
  • Game of Thrones: “The Rains of Castamere” – David Benioff & D.B. Weiss, yönetmen: David Nutter (HBO Entertainment in association with Bighead, Littlehead; Television 360; Startling Television and Generator Productions)
  • Orphan Black: “Variations under Domestication” – Will Pascoe, yönetmen: John Fawcett (Temple Street Productions; Space/BBC America)

Not: 5. sıradaki eşitlik nedeniyle kategoride 6 aday bulunmaktadır.

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • John Joseph Adams
  • Neil Clarke
  • Ellen Datlow
  • Jonathan Strahan
  • Sheila Williams

En İyi Editör (Uzun Yapıt)

  • Ginjer Buchanan
  • Sheila Gilbert
  • Liz Gorinsky
  • Lee Harris
  • Toni Weisskopf

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Galen Dara
  • Julie Dillon
  • Daniel Dos Santos
  • John Harris
  • John Picacio
  • Fiona Staples

Not: 5. sıradaki eşitlik nedeniyle kategoride 6 aday bulunmaktadır.

En İyi Yarı-Profesyonel Yayın

  • Apex Magazine – Lynne M. Thomas, Jason Sizemore ve Michael Damian Thomas
  • Beneath Ceaseless Skies – Scott H. Andrews
  • Interzone – Andy Cox
  • Lightspeed Magazine – John Joseph Adams, Rich Horton veStefan Rudnicki
  • Strange Horizons – Niall Harrison, Brit Mandelo, An Owomoyela, Julia Rios, Sonya Taaffe, Abigail Nussbaum, Rebecca Cross, Anaea Lay ve Shane Gavin

En İyi Fanzin

  • The Book Smugglers – Ana Grilo ve Thea James
  • A Dribble of Ink – Aidan Moher
  • Elitist Book Reviews – Steven Diamond
  • Journey Planet – James Bacon, Christopher J Garcia, Lynda E. Rucker, Pete Young, Colin Harris ve Helen J. Montgomery
  • Pornokitsch – Anne C. Perry ve Jared Shurin

En İyi Fan Yayını

  • The Coode Street Podcast Jonathan Strahan ve Gary K. Wolfe
  • Galactic Suburbia Podcast Alisa Krasnostein, Alexandra Pierce, Tansy Rayner Roberts (sunucu) ve Andrew Finch (yapımcı)
  • SF Signal Podcast Patrick Hester
  • The Skiffy and Fanty Show Shaun Duke, Jen Zink, Julia Rios, Paul Weimer, David Annandale, Mike Underwood ve Stina Leicht
  • Tea and Jeopardy Emma Newman
  • Verity! Deborah Stanish, Erika Ensign, Katrina Griffiths, L.M. Myles, Lynne M. Thomas ve Tansy Rayner Roberts
  • The Writer and the Critic Kirstyn McDermott ve Ian Mond

Not: 5. sıradaki eşitlik nedeniyle kategoride 7 aday bulunmaktadır.

En İyi Fan Yazar

  • Liz Bourke
  • Kameron Hurley
  • Foz Meadows
  • Abigail Nussbaum
  • Mark Oshiro

En İyi Fan Sanatçı

  • Brad W. Foster
  • Mandie Manzano
  • Spring Schoenhuth
  • Steve Stiles
  • Sarah Webb

En İyi Yeni Yazar – The John W. Campbell Ödülü

  • Wesley Chu
  • Max Gladstone
  • Ramez Naam
  • Sofia Samatar
  • Benjanun Sriduangkaew

RETRO HUGO ÖDÜLLERİ 1939 ADAYLARI

En İyi Roman

  • Carson of Venus – Edgar Rice Burroughs (Argosy, February 1938)
  • Galactic Patrol – E. E. Smith (Astounding Stories, February 1938)
  • The Legion of Time – Jack Williamson (Astounding Science-Fiction, July 1938)
  • Out of the Silent Planet – C. S. Lewis (The Bodley Head)
  • The Sword in the Stone – T. H. White (Collins)

En İyi Kısa Roman

  • Anthem – Ayn Rand (Cassell)
  • “A Matter of Form” – H. L. Gold (Astounding Science-Fiction, December 1938)
  • “Sleepers of Mars” – John Beynon [John Wyndham] (Tales of Wonder, March 1938)
  • “The Time Trap” – Henry Kuttner (Marvel Science Stories, November 1938)
  • “Who Goes There?” – Don A Stuart [John W. Campbell] (Astounding Science-Fiction, August 1938)

En İyi Roman Öykü

  • “Dead Knowledge” – Don A. Stuart [John W. Campbell] (Astounding Stories, January 1938)
  • “Hollywood on the Moon” – Henry Kuttner (Thrilling Wonder Stories, April 1938)
  • “Pigeons From Hell” – Robert E. Howard (Weird Tales, May 1938)
  • “Rule 18” – Clifford D. Simak (Astounding Science-Fiction, July 1938)
  • “Werewoman” – C. L. Moore (Leaves #2, Winter 1938)

En İyi Kısa Öykü

  • “The Faithful” – Lester Del Rey (Astounding Science-Fiction, April 1938)
  • “Helen O’Loy” – Lester Del Rey (Astounding Science-Fiction, December 1938)
  • “Hollerbochen’s Dilemma” – Ray Bradbury (Imagination!, January 1938)
  • “How We Went to Mars” – Arthur C. Clarke (Amateur Science Stories, March 1938)
  • “Hyperpilosity” – L. Sprague de Camp (Astounding Science-Fiction, April 1938)

En İyi Konu İle İlgili Çalışma

  • Around the World in Eighty Days – Jules Verne. Yazan-Yöneten: Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)
  • A Christmas Carol – Charles Dickens. Yazan-Yöneten: Orson Welles (The Campbell Playhouse, CBS)
  • Dracula – Bram Stoker. Yazan: Orson Welles ve John Houseman, Yöneten: Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)
  • R. U. R. – Karel Čapek. Yapımcı: Jan Bussell (BBC)
  • The War of the Worlds – H. G. Wells. Yazan: Howard Koch & Anne Froelick, Yöneten: Orson Welles (The Mercury Theater of the Air, CBS)

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • John W. Campbell
  • Walter H. Gillings
  • Raymond A. Palmer
  • Mort Weisinger
  • Farnsworth Wright

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Margaret Brundage
  • Virgil Finlay
  • Frank R. Paul
  • Alex Schomburg
  • H. W. Wesso

En İyi Fanzin

  • Fantascience Digest – Robert A. Madle
  • Fantasy News – James V. Taurasi
  • Imagination! – Forrest J Ackerman, Morojo ve T. Bruce Yerke
  • Novae Terrae – Maurice K. Hanson
  • Tomorrow – Douglas W. F. Mayer

En İyi Fan Yazar

  • Forrest J Ackerman
  • Ray Bradbury
  • Arthur Wilson “Bob” Tucker
  • Harry Warner, Jr.
  • Donald A. Wollheim


Video streaming by Ustream

Star Wars: Rebels'tan Yeni Video
Gezi Parkı'nda Takas Tezgahı