Haberler

Hobbitler Gerçekten Dünyamızda Yaşamışlar!

hobbit-banner

Yaklaşık 10 yıl önce Endonezya’daki Flores adasında yer alan Liang Bua mağarasında buldukları küçük insanlara ait fosilleri inceleyen araştırmacılar, onlara Homo floresiensis ismini vermişlerdi.

Bu ırka ait insanlar yaklaşık 1 metre boyundaydı ve 17 bin ile 1 milyon yıl arasındaki dönemde yaşadıkları düşünülüyordu. Bilim insanları bu fosillerin kısa ya da (muhtemelen) engelli insanlara ait olduğunu düşünüyordu. Ancak diş fosilleri üzerinde yapılan son araştırmaya göre “hobbit” lakabı takılan bu fosiller tamamen başka bir türe ait!

Döneminin diğer insanlarına göre daha küçük vücut ve beyin boyutu ile diğer insanlardan ayrılan Homo floresiensis, birçok başka türe ait mozaiği andıran bir iskelet ve anatomi yapısı sergiliyor. Tokyo Üniversitesi’nden Yousuke Kaifu’nun bulunan dişler üzerinde yürüttüğü araştırmanın sonuçlarına göre floresiensis insanı az gelişmiş köpek dişleri ve çok gelişmiş azı dişlerine sahip. Bu da başka hiçbir insanda rastlanmayan bir özellik.

hobbit-dis-1

Köpek dişleri Homo erectus ile benzerlik gösterse de azı dişleri bazı açılardan modern insandan bile daha gelişmiş olan floresiensis insanı, Asya fosil tarihçesinde benzeri görülmemiş bir örnek teşkil ediyor. Bu nedenle floresiensislerin sadece eski insan ırklarının ufak bir versiyonu olduğunu söylemek mümkün görünmüyor. Uzmanlar bu ırkın erken dönemde Asya kıtasındaki Homo erectus’tan ayrılarak izole ada habitatında cüceleştiğini ve bu küçük beyin ve vücut boyutlarına ulaştığını düşünüyor.

hobbit-dis-2

Kaynak: IFL Science

İlginizi Çekebilir  The Lord of the Rings: Gollum Oyunundan İlk Kısa Fragman Yayınlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu