Son Haberler
Anasayfa » Haberler » Günde Ortalama 1000 Kişi Jedi Oluyor

Günde Ortalama 1000 Kişi Jedi Oluyor

jedi

İngiltere’de 250 binden fazla takipçisi olan Jedi dinine katılanların sayısı gelecek hafta vizyona girecek olan yeni Star Wars filmi öncesinde artışa geçti.

Star Wars filmlerinde şeytani imparatorluk güçlerine karşı savaşan erdemli Jedi şövalyelerinin felsefesi gerçek hayatta da bazı kesimlerin inancı haline gelmiş durumda.

Filmlerdeki Jedi öğretilerinden esinlenerek 2001 yılında ilk Jedi Tapınağı’nı kuran Daniel Jones adlı Büyük Britanya vatandaşı, “Taleplere yetişemiyoruz. İnsanlar Jedilar’la ilgili daha fazla bilgi almak için başvuruyor. Bizim için çok olumlu” diyor.

jedi

Jones, günde yaklaşık 1000 kişinin kendilerine başvurduğunu ve Jedi olmak için ilk adımı attığını da ifade ediyor.

Kendilerini “Jedi” olarak tanımlayanların sayısı artıyor

265 bin 700 kişi Jedi olduğunu söylüyor
65 bin kişi Avustralya’da
9 bin Kanada’da
15 bin 70 kişi Çek Cumhuriyeti’nde
176 bin 600 kişi İngiltere’de “Ben Jedi’ım” diyor.

*Kaynak: 2011 nüfus sayımı

İngiltere’de yayımlanan Daily Telegraph gazetesinde, “Jedi dini”ne geçiş için internet üzerinden bir form doldurulup, ardından da 10 derslik bir eğitim programına girildiğini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir  Origins Ödülleri 2015 Adayları Açıklandı

Star Wars filmleriyle Jedi öğretisi arasına mesafe koymaya çalışan Jedi temsilcileri, “Filmler tamamen kurgu. Jedi öğretisinin özünde insana dair şeyler var: Hisler yoktur, iç huzur vardır. Cehalet yoktur, bilgi vardır. Zihinlerimizi temiz tutabilmek için meditasyonla kötü hisleri uzaklaştırmalıyız,” diyor.

Kaynak: BBC