Haberler

Giovanni Scognamillo Son Yolculuğuna Uğurlandı

giovanni-scognamillo-banner

“Türk sinemasının yaşayan tarihi” olarak bilinen yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen ve çevirmen Giovanni Scognamillo‘nun cenazesi toprağa verildi.

Solunum yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında hayatını kaybeden Scognamillo için Feriköy’deki Latin Katolik Kilisesi’nde cenaze töreni düzenlendi.

giovanni-scognamillo-topraga-verildi-7777635

Törene, Scognamillo’nun yakınları ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen, yapımcı Türker İnanoğlu, oyuncular Gülşen Bubikoğlu, Suna Selen ve Nihal Koldaş da katıldı. Her sene Giovanni Scognamillo onuruna Gio Ödülleri düzenleyen FABİSAD üyeleri, edebiyat eleştirmenleri ve pek çok yazar da cenazede yer aldı.

Scognamillo’nun cenazesi, törenin ardından, kilisenin de içinde bulunduğu Latin Katolik Kabristanı’ndaki aile mezarlığında toprağa verildi.

giovanni-scognamillo-cenaze1

Scognamillo’nun kızı Alessandra Scognamillo, damadı ve torunları, defin sonrası taziyeleri kabul etti.

Giovanni Scognamillo’nun yaklaşık 25 yıldır asistanlığını yapan Nalan Söylemez, yaptığı açıklamada, son anlarına kadar Scognamillo’nun yanında olduğunu ve Türk sinemasının çok değerli bir insanı kaybettiğini söyledi.

“RAHATSIZLIKLARI ONU ÇOK YORDU”

Scognamillo’nun, yazdığı eserlerle herkesin gönlünü fethettiğini belirten Söylemez, “Hep dışarı çıkmak, yürümek, dolaşmak istiyordu. Hastalığı kabullenememişti aslında. Çok güçlü bir insandı. Hastalık ona göre değildi. Özellikle son üç yıldır rahatsızlıkları onu çok yordu.” diye konuştu.

giovanni-scognamillo-cenaze

İlginizi Çekebilir  Hot Toys dan Yepyeni Bir Iron Man Figürü

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu