Son Haberler
Anasayfa » Haberler » George R.R. Martin, Yüzüklerin Efendisi’nin Mükemmel Olmadığını Belirtti

George R.R. Martin, Yüzüklerin Efendisi’nin Mükemmel Olmadığını Belirtti

Game of Thrones yazarı George R.R. MartinJ.R.R. Tolkien‘in romanı Yüzüklerin Efendisi‘nin “olay örgüsündeki boşluklara” dikkat çekerek eleştirdi.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Buz ve Ateşin Şarkısı‘nın yazarı Dublin’deki Trinity College’da, Anlatıma Olağanüstü Katkı Burke Madalyası’nı (Burke Medal for Outstanding Contribution to Discourse through the Arts) almasının ardından konu hakkındaki görüşünü belirtti.

Kabul konuşmasının ardından Martin, kendisine edebi ilhamlarının ve onu nasıl etkilediklerinin sorulduğu soru cevap kısmına katıldı.

Yazar, Tolkien’in kendisi üzerindeki etkisini onaylayarak Yüzüklerin Efendisi’ne duyduğu hayranlığı belirtti ve bu konuda “kimseye bu payeyi vermediğini” söyledi.

Martin, “Her birkaç yılda bir seriyi tekrar okurum. 20. yüzyılın en iyi kitaplarından biri. Fakat bu onu mükemmel bulduğum anlamına gelmiyor” dedi.

george-r-r-martin
George R.R. Martin

Özellikle serinin bitişi konusunda “Profesör Tolkien’le tartışmak istediğini” belirten Martin, finali “Ve Aragorn bilgece ve iyi bir biçimde 100 yıl kadar hükmetti” diye özetledi.

Yazar, “Bu cümleyi yazmak kolay, fakat Aragorn’un vergi politikasının ne olduğunu bilmek istiyorum. (…) Kıtlık ülkesini vurduğunda nasıl bir tepki verdi? Ve bütün o orklara ne yaptı? Geriye pek çok ork kalmıştı. Hepsi öldürülmemişti, dağlara kaçmışlardı. Aragorn sistematik bir Ork katliamı politikası mı izledi? Yoksa Ork ıslahı devam mı ediyordu?” dedi. 

İlginizi Çekebilir  Star Wars: Downunder - Fan Yapımı Star Wars Filmi

Martin ayrıca orkların ve elflerin nihayetinde evlenip evlenemediğini merak ettiğini belirterek Tolkien’in bu tip özel sorular yerine “daha çok mitolojik boyutla ilgilendiğini” doğruladı.

Dilerseniz konuşmanın amatör kaydını buradan izleyebilirsiniz.

Live Talk with George R R Martin

Trinity College Dublin paylaştı: 27 Ağustos 2019 Salı
Kaynak: Independent Türkçe