Haberler

Geoffrey Hinton, Yapay Zekanın İklim Değişikliğinden Daha Acil Bir Tehdit Olabileceğini Söyledi

İnsanları yapay zeka riskleri konusunda uyarmak için Google’dan ayrılan Geoffrey Hinton, yapay zekanın (AI) ortaya çıkışının, insanlık için iklim değişikliğinden ‘daha acil’ bir tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Yapay zekanın babası’ olarak nitelendirilen eski google mühendisi Geoffrey Hinton, yapay zekanın (AI) ortaya çıkışının, insanlık için iklim değişikliğinden ‘daha acil’ bir tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Geoffrey Hinton
Geoffrey Hinton

75 yaşındaki Geoffrey Hinton, Reuters’a yaptığı açıklamada şunları söyledi,

İklim değişikliğini değersizleştirmek istemem. ‘İklim değişikliği konusunda endişelenmemelisiniz’ demek istemem. Bu da çok büyük bir risk. Ama bence bu daha acil hale gelebilir.

Yapay zekanın babalarından biri olarak bilinen Hinton, kısa bir süre önce Google’ın teknolojiyi geliştirmesindeki ön saflardaki rolünü bıraktığını açıkladı.

Kararın, yapay zekanın eski işvereninin gözetimi olmadan sunduğu doğal riskler konusunda uyarıda bulunabileceği bir platform oluşturabilmesi için alındığını söyledi.

“Yaptığım işten pişmanım” deyip Google’dan istifa etti

Mart ayında Google, Kasım ayında ondan önce gelen OpenAI’nin ChatGPT yazılımına rakip olarak yapay zeka sohbet robotu Bard’ı piyasaya sürdü.

Hinton, Google’dan ayrıldığından beri şirketin şimdiye kadar yapay zeka teknolojisinin uygun bir temsilcisi olduğunu savunuyor.

Kanseri saptayan yapay zeka aracı geliştirildi

Hinton’uyn uyarısı, SpaceX, Tesla ve Twitter CEO’su Elon Musk da dahil olmak üzere birçok teknoloji endüstrisi liderinin, yapay zeka silahlanma yarışının potansiyel sonuçları hakkında uyarıda bulunan bir açık mektubu birlikte imzalamasının ardından geldi.

ChatGPT, geçen yıl kullanıma sunulmasının hemen ardından yalnızca iki ayda 100 milyon kullanıcıyı aşarak tarihin en hızlı büyüyen uygulaması oldu.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.