AYBABTUHaberler

FRPNET Ailesi Olarak 2018’in En İyilerini Seçtik!

Uzun yıllardır sitemizde sürdürdüğümüz yılın en iyileri halk oylamasını bu sene kaldırma kararı aldık. Frpnet Ailesi’nin yazar kadrosu olarak kendi aramızda belirlediğimiz adaylar arasında yaptığımız oylama ile 2018 yılının en iyilerini seçtik.

Adayları belirlerken 2018‘e damgasını vurmuş, ön plana çıkmış isimlere dikkat ettik. Ayrıca yıllar önce yayınlanmış ya da bu yıl itibariyle yeni bir baskısı hazırlanmış kitapların bir kısmını da listeye dahil etmek istedik.

12 adet kategoriden seçtiğimiz 2018 en iyilerini sizler için derledik.

En İyi Fantastik Roman: İskandinav Mitolojisi

Bugüne kadar İskandinav mitolojisi binlerce defa, binlerce farklı kişi tarafından anlatılmıştır şüphesiz. Ne var ki böyle zengin ve ne kadar dinlerseniz dinleyin sıkılmayacağınız, zengin bir mitoloji dünyasının Neil Gaiman’ın üslubu ile birleşerek anlatılması İskandinav Mitolojisi’ni, 2018 yılının fantastik kitabı yapmaya yetti de arttı bile. Usta yazarın kalemi ile bir kez daha Asgard’ı ziyaret etmek birçoğumuz için 2018’in en keyifli okumalarından biri oldu. Kitap hem İskandinav mitolojisini yakından tanıyanlar için hem de bu dünyaya aşina olmayan fakat tanışmak isteyenleri içine çekecek, en az Snorri Sturluson’ınki kadar canlı ve bir o kadar da yeni bir yeniden anlatım sunuyor. Eğer İskandinav Mitolojisi’ni 2018 yılında okumadıysanız hiç vakit kaybetmeden bu senenin okunacaklar listesine eklemelesiniz.

En İyi Bilimkurgu Romanı: Uzayda Piknik

Yıllar içerisinde birçok farklı yayınevi tarafından basılan fakat piyasada bulması oldukça güç bir kitap olan Uzayda Piknik romanını listeye almasak olmazdı. Ülkemizde ilk defa yayınlanmıyor, evet. Fakat Strugatski Kardeşler’in ortaya koyduğu vizyon ile bilimkurgu külliyatı içerisinde oldukça önemli bir yere sahip olmasından dolayı yeni baskısını İthaki Yayınları etiketiyle bulabilirsiniz.

Andrey Tarkovski’nin Stalker filmine ilham kaynağı olan Uzayda Piknik, dünyamızı ziyaret eden uzaylıların arkalarındaki bıraktıkları çöp yığınlarının insanlığın hayatını nasıl değiştirdiğini konu ediniyor.

En İyi Dizi: Altered Carbon

Richard Morgan tarafından 2002 yılında yazılmaya başlanan Değiştirilmiş Karbon serisini ilk defa 2018 yılında tanıma şansımız oldu. Netflix’in diziye uyarladığı Altered Carbon, günümüzden yüzyıllar sonrasında hafıza aktarımı ile ölümsüzleşen dünyayı anlatıyor. Cyberpunk konusunda Blade Runner ile birlikte anılmaya başlanan Altered Carbon’un sanat tasarımından, müziklerine, oyunculuğundan hikayesine kadar tüm detaylarında kusursuz işçilik bulabilirsiniz.

En İyi Film: Isle of Dogs

2018 yılının sinema bombası bizler için nevi şahsına münhasır üslubu ile usta yönetmenler arasında kendine has bir yer edinmiş Wes Anderson’ın, Isle of Dogs (Köpek Adası) filmiydi. Japonya’da baş gösteren bir çeşit salgın nedeni ile ıssız bir adaya terk edilen köpekler arasında kendi sadık dostu Spots’ı bulmak için yola çıkan bir delikanlı ve adada hayatta kalma mücadelesi verirken ona katılan bir köpek çetesinin macerasını konu alan Isle of Dogs, el yapımı kuklaları Wes Anderson’ın filmlerinde aşina olduğumuz stop-motion tekniği ile bir araya getirerek izleyiciye sıradan sinemada az rastlayabildiğimiz bir görsellik sunuyor. Ayrıca koşulsuz sevgi, sadakat, direniş ve insanın doğru bildiklerinin arkasında durmasının önemi gibi ince konularada Anderson’ın detaycı ve kendi mizahıyla harmanlayarak yılın yapımları arasında özel bir yere taşıyor. 2018 yılı, süperkahraman filmleri için berektli bir sene olsa da Isle of Dogs, sinematografik ve kurgusal başarısı ile bizler için hepsinin içinden sıyrılarak zirveye çıkmayı başardı.

En İyi Devam Eden Dizi/Seri: Black Mirror

İngiltere’den tüm dünyaya yayılan Black Mirror çılgınlığından bir dönem haber alamamıştık. Netflix’in bünyesine geçmesiyle yeniden yükselişe geçen Black Mirror’ın son sezonu çoğu izleyiciye göre daha yumuşak bir anlatıma sahip olduğu yüzünden yerilse de efsane kaldığı yerden devam etti. Hatta yılın sonunda yayınladıkları Bandersnatch isimli interaktif filmiyle de aklımızı aldılar. Teknolojiyi hayatımızın her alanına sokmadan önce biraz daha düşünmemiz gerekiyor sanırım.

En İyi Oyun: Red Dead Redemption 2

Rockstar Games ne yaptı etti, sonunda merakla beklenen Red Dead serisinin son halkasını bizlerle buluşturdu. Devasa bir dünya tasarlayan Rockstar Games, bu dünyanın içini boş bırakmayı da unutmadı. Vahşi Batı temalı RDR2’nin bizim açımızdan yılın oyunu olması kaçınılmazdı. Aksiyon ve açık dünya konseptini başarıyla harmanlayan oyun, içerdiği az da olsa rol yapma unsurlarıyla bizi büyüledi desek yeridir. Daha detaylı incelemesi için YouTube kanalımızdaki videoya da göz atabilirsiniz.

En İyi Çizgi Roman: Rick and Morty

Yılın belki de en sürpriz çalışmalarından biri Marmara Çizgi etiketiyle yayınlanmaya başlanan Rick and Morty çizgi romanları oldu. Dizisiyle bizi bizden alan Rick and Morty’nin çizgi roman alanında da bu kadar iyi olabileceğini düşünmemiştik. Uçarı havası ve sivri dilinden ödün vermeyen Rick and Morty, kapak varyasyonları ile de alıp kütüphanenize eklemek isteyeceğiniz bir çalışma olmuş.

En İyi Yayınevi: İthaki Yayınları

Peşi sıra çıkardıkları bilimkurgu kitaplarıyla, ülkedeki bilimkurgu açlığını biraz olsun dindirebilen yegane yayınevlerinden biri de İthaki Yayınları. Keşke diyoruz biraz daha fantazya kısmına da el atmayı unutmasalar. Yine de Bilimkurgu Kitaplığı altında çıkardıkları eski ve yeni romanlarla yılın en iyi yayınevi sıfatını hak ediyorlar.

En İyi YouTube İçerik Üreticisi: Barış Özcan

Anlattığı sanat, tasarım ve teknoloji hikayeleriyle YouTube’un kalite barındıracağını hatırlatan yegane isimlerden biri de Barış Özcan. Zinciri kırmayarak, yıllardır her hafta videolarıyla bizi büyüleyen Barış Özcan’a bir teşekkürü borç biliriz. Usanmadan, sıkılmadan kararlılıkla her hafta anlatabilecek bir konu bulan Barış Özcan ismi radarınıza girmediyse, gidip hemen videolarında yeni ufuklara doğru yelken açmayı unutmayın.

En İyi Rol Yapma Sistemi: Legend of the Five Rings 5th Edition

2018, masaüstü rol yapma oyunları için klasiklerin, yenilenmiş ambalajları ile geçmişten çıkıp günümüze geldikleri bir yıl oldu. Kimisinin parlak ambalajının altında yatanlar beğenilmedi, kimisi ise deyim yerindeyse geçmişteki görkemini bir kez daha yakalayarak tekrar oyuncuların masasında sık sık ağırlanan konuklardan oldu. Bizler için ise başarıyı yakalayabilen pek çok sistemin içinden Legend of the Five Rings 5th Edition, zirveye tırmanmayı başardı. Bizleri, bir kart oyunu olarak çıktığı 1995 senesinin üzerinden geçen uzun zaman ardından bir kez daha Rokugan topraklarına götüren, Fantasy Flight Games etiketi ile çıkan Legend of the Five Rings’in beşinci edisyonu, sistem özellikleri ile hem oyuncuları hem de oyun yöneticilerini, alışkın oldukları kalıpların dışına çıkararak hem düşünmeye itiyor hem de değişik tatlarla harmanlanmış bir deneyim sunuyor.  Legend of the Five Rings 5th Edition hem deneyimli oyuncuların hem de bu dünyaya yeni adım atmış olanların keyifle oynayacağı bir sistem olarak 2018 yılının masaüstü rol yapma oyuncularına en büyük hediyesi.

En İyi Çizgi Film: Dragon Prince

Birbirinden başarılı çizgi filmlerin yayınlandığı 2018 yılının en iyisini seçmek o kadar da kolay olmadı. FRPNET yazarları tarafından yapılan ilk oylamada Disenchantment, Dragon Prince ve Constantine 3 aynı sayıda oy aldı. Yapılan ikinci oylamada Avatar: The Last Airbender serisinin yaratıcısının elinden çıkan Dragon Prince küçük bir farkla öne geçti ve En İyi Çizgi Film kategorisinin ilk sırasında yer aldı. 14 Eylül’de Netflix’te seyirci ile buluşan çizgi filmde; Callum ve Ezran adlı iki prens ve suikastçi Elf Rayla aracılığı ile insanlar ve Elfler arasındaki çatışmaya odaklanıyor.

En İyi Anime: Goblin Slayer

Anime dünyası da oldukça yoğun bir yılı geride bıraktı. Devam eden ve hatr-ı sayılır hayran kitleleri olan dünyaca ünlü animelerin yanı sıra birçok yeni yapım da 2018’de izleyicilerle buluştu. FRPNET Yazarları tarafından yapılan oylamada Goblin Slayer, En İyi Anime kategorisinde birinci oldu. MMORPG oyunundaki maceracıların başından geçen olayları (rahatsız edici olabilir uyarısı eşliğinde) gerçekçi bir şekilde ele alan fantastik anime serisi Goblin Slayer, 7 Ekim 2018’de yayınlanmaya başladı. Kumo Kagyu’nun yazıp, Noboru Kannatuki’nin çizdiği mangadan tarafından uyarlanan Goblin Slayer’da, ilk görevinde parti üyeleri ile birlikte Goblinlerin baskınına uğrayan genç “Priestess” Onna Shinkan, bir maceracı tarafından kurtarılır: Goblin Slayer. Hayatını tüm Goblinleri yok etmeye adayan Goblin Slayer, o andan sonra Goblin yok etme görevlerine Onna Shinkan ile gitmeye başlar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  FRPNET Vlog 4. Bölümü Yayında!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.