Haberler

Fantazya Adına Önemli Bir Oluşum: FABİSAD

fabisad-logoFantastik kurgu, ülkemizde yıllardır yükselen bir ivme ile devam ediyor yoluna. Özellikle 2000’li yılların başından bu yana sürekli edebi anlamda ülkemizde de başarılı eserler boy göstermeye devam ediyor. Her geçen gün de ülkemize ait fantastik kurgu, bilimkurgu, çizgi roman gibi eserlerin sayısı artıyor.

Anadolu topraklarının fantastik zenginliği her geçen gün yeryüzüne çıkarken fantazya çevresinde toplanan bir grup insan ülkemiz için önemli bir başlangıç olabilecek bir adım attılar. Bunun da adına FABİSAD dediler!

FABİSAD, yani Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği uzun uzun çabalar sonunda resmi bir dernek olarak kuruldu. Ülkemizde de artık fantastik türe sahip çıkmak için kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu var artık. Kurucular arasında Barış Müstecaplıoğlu, Altay Öktem, Yiğit Değer Bengi, Ege Görgün, Kenan Yarar, Doğu Yücel, Yıldıray Çınar, Erbuğ Kaya gibi fantastik kurguya gönül vermiş ve bu konuda eserler ortaya koymuş önemli kişiler var. Daha adını sayamadığımız pek çok kişi daha var bu kuruluş aşamasında. Bu kadar ismi buraya sığdırmamız mümkün değil fakat çok yakında açılacak olan web sayfasında üyelerin isimleri detaylı olarak verilecektir.

Derneğin amacı, resmi tüzükte şu şekilde açıklanmıştır;
“Derneğin amacı, fantastik, korku ve bilimkurgu alanında eser veren sanatçıları ve bu sanatların gelişimine katkıda bulunan kişileri (çevirmen, yayıncı, yapımcı, akademisyen gibi) bir araya getirerek ortaklık ve paylaşım yaratmak, bu alanda daha fazla ve daha nitelikli sanatsal ürünler verilmesine katkıda bulunmak, bu alanda verilen eserlerin tanıtılmasına ve bu sanat türlerinin gelişimine destek olmaktır. Ayrıca bu sanat dallarının gelişimini destekleyerek toplumun ve özellikle gençlerin hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunmak, böylece daha yaratıcı bireylerden oluşan bir toplumun oluşmasına katkıda bulunmaktır.”

Bu doğrultuda fantazya adına önemli bir adım olarak öne çıkan bu derneğin adını önümüzdeki günlerde çok duyacağımıza emin olabiliriz.

Biz de FRPNET ailesi olarak FABİSAD’ın en büyük destekçilerinden olacağımıza söz veriyoruz ve gelecekteki güzel şeylerin başlangıcı olacağına inanıyoruz. Şimdiden tüm fantastik kurgu ve bilimkurgu camiasına hayırlı olsun.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars Tam Bir Para Basma Makinesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.