Haberler

Fantastik Mitolojinin Kitabı

Thomas Bulfinch 1855 yılında popüler Eski Yunan ve Roma mitlerini anlatan bir eser hazırladı.

Bulfinch MitolojisiEserin yakaladığı başarının ardından Kral Arthur ve Şövalyeleri, İskandinav ve Doğu mitleriyle Charlemagne Efsanelerini içeren iki kitap daha kaleme aldı. Yayımlandığı günden itibaren başucu kitabı niteliğini kazanan bu üç yapıt, çeşitli editörlerin birtakım eklemeleriyle birlikte XX. yüzyılın başından itibaren genellikle bir arada basılmaya başlandı ve zamanla “Bulfinch Mitolojisi” adını alarak bu şekliyle ünlendi. 150 yıllık bir eser olmasına rağmen günümüzde halen işlevselliğini koruyan ve artık bir klasik haline gelen bu çalışmayı dünya mitolojileriyle ilgilenen okuyucuların ilgisine sunuyoruz.

Eserlerinin asıl amacı Bulfinch’in kendi ifadesiyle “mitolojik öyküleri bir eğlence kaynağına dönüştürerek anlatmak” ve bu sayede edebiyat, müzik, resim gibi sanat dallarının içine işlenmiş birtakım mitleri açıklayarak bunları sıradan okuyucuya aşina kılmaktır. Gerçekten de bu yapıt Hawthorne, Whitman, Lord Byron, Marlowe, Goethe ya da Milton gibi klasik şair ve yazarların veya Handel ve Vivaldi gibi bestecilerin eserlerini mitolojik arka plana hakimiyetsizlikten dolayı tam olarak anlayamayan okuyucu ve dinleyicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak kaleme alınmıştır.

İlginizi Çekebilir  Ejderha Mızrağı Evreni Dungeons and Dragons’a Dönüyor

Günümüz Batı yazarları arasında da şu ya da bu şekilde Thomas Bulfinch’in eserinde yer verdiği mitolojik hikayeleri kullanmayan bir isim bulmak oldukça zordur. Hatta bazı çağdaş eserler tamamen mitolojik öğelerle bezenmiştir; örneğin XX. yüzyılın en önemli edebiyat eserlerinden biri sayılan James Joyce’un “Ulysses”i, Homeros’un “Odysseia”sına adeta göbek bağıyla bağlıdır. J. R. R. Tolkien’in “Hobbit” ve “Yüzüklerin Efendisi” serisi ise Tolkien’in kendini araştırmaya adadığı Kelt ve Germen mitolojilerine çok şey borçludur. Popüler kültüre baktığımızda, George Lucas’ın ünlü “Yıldız Savaşları” serisinin Charlemange ve etrafındaki şövalyelerin efsanelerinden esinlendiğini, J. K. Rowling’in “Harry Potter” serisinde Eski Yunan mitolojisinin ve genel olarak ortaçağ efsanelerinin izlerini görürüz. Bu eserleri, beslendikleri arka plana hakim olarak okumanın kişinin dimağında ayrı bir tat bırakacağı kuşku götürmez bir gerçektir. Elinizdeki bu kitap, sırf bu niteliğiyle bile okumaya değer olmakla birlikte, alanında uzmanlaşmak isteyen herkes için mitoloji dünyasına açılan bir kapı görevini görmekten de geri kalmaz.

“Servetimizi çoğaltmaya ya da toplumdaki konumumuzu yükseltmeye yardımcı olan bilgi dışındaki bilgiler yararlı olarak nitelendirilebilecek değerde sayılmıyorsa, bu durumda mitoloji de böyle bir hak talep edemez. Ne var ki, bizi daha mutlu ve daha iyi olmaya yönelten şeyler yararlı olarak nitelendirilebilirse, o zaman bu nitelemeyi mitoloji de hak eder. Çünkü mitoloji edebiyatın en büyük yardımcısıdır ve edebiyat, erdemin en değerli bileşenlerinden birisi olmasının yanı sıra, mutluluğu da en çok destekleyen etkenlerden biridir.”
Thomas Bulfinch

“Bulfinch Mitolojisi”, Thomas Bulfinch’in farklı dönemlerde kaleme aldığı üç çalışmasının bir derlemesidir: Bunlardan, Efsaneler Çağı 1855’te; Şövalyeler Çağı 1858’de; Charlemagne Efsaneleri ise 1863 yıllarında ilk kez yayımlanmıştır.Bu derlemeyi oluşturan bu üç kitap beş bölüm halinde sunulmaktadır: Efsaneler Çağı ya da Tanrıların ve Kahramanların Öyküleri, Şövalyeler Çağı ya da Kral Arthur ve Şövalyeleri, Mabinogeon, İngiliz Soyunun Kahramanlık Mitleri ve Charlemagne Efsaneleri ya da Ortaçağ Romansları.

Yazar hakkında detaylı bilgi: http://en.wikipedia.org/wiki/Thomas_Bulfinch

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Witcher 3: Wild Hunt Oyunu Geralt Aksiyon Figürüne Kavuştu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.