Haberler

Facebook, Kendi Dilini Geliştiren Yapay Zekanın Fişini Çekti

Tam da Zuckerberg ve Musk arasında yapay zeka atışmaları devam ederken Facebook’un üzerinde çalıştığı projenin yapay zekasının kendi dilini geliştirdiği açıklandı. Bir süre önce de bir başka yapay zekanın kendi dilini geliştirdiğini duyurmuştuk.

Olay temmuz ayının başında gerçekleşmiş. Geliştirici ekip, yapay zekanın bir noktadan sonra İngilizce olarak konuşmayı bıraktığını ve kendi dilini geliştirdiğini tespit etmiş. Durum ilerlemeden yapay zekanın da fişi çekilmiş.

Facebook yapay zeka projesi tamamen durdurulmadı. Bu beklenmedik olay sonrasında askıya alındığı belirtiliyor. Durumu anlamak için yapay zekayla iletişime geçilmiş. Bob ve Alice adı verilen botlar, yapay zekanın dilini öğrenerek onunla anlaşmaya başlamış. Yapılan açıklamada, yeni dilinde geçen konuşmaların çevirilerinde Bob’un “I can i i everyting else” dediği, Alice’in ise “Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to” dediği tespit edilmiş.

Bu mantıksız cümlelerin ardından Bob, “i i can i i i everything else” gibisinden bir cümle kurmuş. Geliştirici ekibe göre bunun en mantıklı çevirisi “Bende üç tane alacağım ve siz geri kalanı alabilirsiniz” olduğu üzerinde duruluyor.

Şu aralar uzayın derinliklerinden gelebilecek mesajları cevaplamamız gerektiğini belirten Hawking’in açıklamaların ardından, bir de Terminator filminden fırlama Skynet-vari bir yapay zekanın tüm insanlığın sonunu getirmesi eksikti. Sanırım, insan aklı ve yetenekleri henüz yapay zeka gibi ileri düzey bir çalışmanın sorumluluğunu kaldırabilecek kapasitede değil.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Giovanni Scognamillo Son Yolculuğuna Uğurlandı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.