Haberler

Eski Dungeons and Dragons Kartları

eski-dnd-sticker-banner

80’li yıllarda pek çok firma Dungeons & Dragons temalı ürünler çıkarıyordu. Yapıştırma kitaplarından çizgi romanlara, boyama kitaplarından kutu oyunlarına, çizgi filmlerden kırtasiye ürünlerine kadar Dungeons & Dragons temaları ile süslü birçok ürün bulmak mümkündü.

Bu durumda hem firmalar D&D adıyla ürünler çıkarıp ticari değerlerini yükseltiyordu, FRP severler için de daha fazla koleksiyonluk ürün piyasaya çıkıyordu.

Biz de sizlere benzer bir ürünü sunalım istedik.

sticker-2İnternette karşıma çıkan bu set gerçekten çok ilginç. Bir dönem (belki hâlâ vardır) kırtasiyelerde kazınarak istenilen yere geçirilen harfler satılırdı. Özel bir kağıdın üzerine basılmış bu harfleri ister kağıda, ister sert bir yüzeye koyup, üzerinden kalem, para gibi bir malzeme ile geçtiğinizde özel kağıdın üzerindeki harf diğer zemine transfer oluyordu. Böylelikle istediğiniz yere yazı yazmanız da mümkündü.

Bu aşağıdaki resimler de aynı mantıkla kullanılıyor ancak bu seferkiler, Advanced Dungeons & Dragons (Dungeons and Dragons 2nd Edition) sisteminde yer alan yaratıklar. Ejderha, Ettercap, Grell, Mephit, Pegasus gibi pek çok yaratık mevcut.

Resimler, TSR’dan hakları alınarak 1981 yılında FNR International isimli bir firma tarafından üretilmiş. Muhtemelen o dönemde bu kartlara sahip olan FRP severler, sevdikleri karakterleri ve yaratıkları kitaplarına, defterlerine, çantalarına hatta dolaplarına bile kazımışlardır.

İşte o resimli kazıma kartları (kazıma kartı ismini uygun gördük :) ):

 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Corona Virüs Geek Dünyasını Etkiledi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.