Anasayfa » Haberler » En İyi Soundtrack Seçiminde Yüzüklerin Efendisi İpi Göğüsledi

En İyi Soundtrack Seçiminde Yüzüklerin Efendisi İpi Göğüsledi

one-ring

Classic FM dinleyicileri en iyi soundtrack için oylarını kullandı!

J.R.R. Tolkien’ın yarattığı fenomen orta dünya efsanesi yalnızca romanları ve filmlerinin başarısıyla değil, müzikleriyle de adını altın harflerle yazdırdı!

Her yıl Classic FM dinleyicilerinin oylarıyla belirlenen “Tüm Zamanların En İyi Soundtrack Albümü” listesinde 5 yıldır ilk sırayı alan Howard Shore imzalı Yüzüklerin Efendisi müzikleri, bu sene de galibiyeti elden bırakmadı.

Günümüzün pek çok sevilen filminde besteci olarak yer almış olan John Williams imzalı Schindler’in Listesi soundtrack’i 2. sırayı alırken, Hans Zimmer imzalı Gladyatör müzikleri de 3. sırada yer aldı.

Howard-Shore

Williams’ın listedeki tek albümü Yüzüklerin Efendisi olmadı. Williams’ın müziklerini yapmış olduğuStar Wars da listenin 4. sırasında yer buldu. Listenin 5 ve 6. sırasını John Barry imzalı Out of Africa ve Kurtlarla Dans müzikleri alırken, listenin 7. sırasında yine John Williams imzalı Harry Potter soundtrack’i yer buldu. Ennio Moricone’un müziklerine imza attığı Misyon filmi 8. sırada yer alırken, 1986 yapımı tarihi filmi yine John Williams imzalı Jurrasic Park takip etti. Listenin top 10’unun son soundtrack albümü ise Klaus Badelt imzalı Karayip Korsanları’nınki oldu.

İlginizi Çekebilir  Beauty and the Beast Filminden Son Fragman

Hans Zimmer‘in müziklerini üstlendiği Yıldızlararası da listeye 43. sıradan girmiş oldu.