AYBABTUHaberler

Elon Musk, Yüzde 99 İhtimalle Bir Simülasyonda Yaşadığımızı Belirtti

Teknoloji milyarderi Elon Musk, daha önce de dile getirdiği konuyu yeniden gündeme getirdi. Musk, insanlığın aslında bir bilgisayar oyunu içerisinde olduğunu belirtti ve 1970’lerdeki Pong oyununu kanıt gösterdi.

Musk’ın iddiasına göre gerçeklik aslında doğrudan kafatasımızın arkasına takılan bir kablo aracılığıyla deneyimlediğimiz bir simülasyon.

SpaceX ve Tesla’nın patronu dünyaca ünlü teknoloji milyarderi Elon Musk, daha önce de dile getirdiği tüyleri diken diken eden iddiasıyla ilgili yeni ifadeler kullandı. Daha önce insanların bir bilgisayar oyunu içerisinde yaşadığını iddia eden Musk, bu sefer de bu iddiasına kanıt olarak 1970’lerdeki Pong oyununu gösterdi.

Grafikteki İlerlemelere Dikkat Çekti

Popüler bir mühendislik bilgileri hesabının Pong hakkında paylaştığı bir tweet’e yanıt veren SpaceX ve Tesla’nın patronu, oyunun piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda grafik ve oynanıştaki ilerlemenin, insanlığın gerçek dünyadan farksız dijital dünyalar yaratma yolunda olduğuna işaret ettiğini söyledi.”

İçinde Yaşadığımız Evren Bir Simülasyon

Musk daha önce filozof Nick Bostrom‘un 2003 tarihli bir makalesinde ortaya konan simülasyon hipotezine katıldığını söylemişti. Hipoteze göre gelecekte bilgi işlem gücündeki ilerlemeler, sonraki nesillerin atalarının çok yüksek sayıda ve son derece ayrıntılı simülasyonlarını yürütmesine imkan tanıyacak.

Bostrom, bir gün bunun gerçekleşmesi durumunda, “o zaman bizimki gibi zihinlerin büyük çoğunluğunun orijinal ırka değil, orijinal bir ırkın gelişmiş torunları tarafından simüle edilen insanlara ait olabileceği” iddiasında bulunmuştu. Musk, bu makaleye dayanarak, içinde yaşadığımız evrenin yüzde 99,99 ihtimalle bir bilgisayar simülasyonu olduğunu belirtmişti.

Son Dönemde Çok Konuşulyor

Bir simülasyonda yaşadığımız fikri, son yarım yüzyılda bilimkurgu filmlerinde ve edebiyatta popüler bir konu oldu: En dikkate değer örneklerden birisi de Matrix serisi. Filmin temel önermesi, bildiğimiz gerçekliğin aslında doğrudan kafatasımızın arkasına takılan bir kablo aracılığıyla deneyimlediğimiz bir bilgisayar simülasyonu olması.

Elon Musk’ın sayısız ticari girişiminden biri, beyin ve bilgisayar arasında doğrudan bir bağlantı sağlayan yüksek bant genişliğine sahip bir beyin-makine arayüzüyle bu teknolojinin ilkel bir halini kullanıyor.

Neuralink girişimi ilk olarak nörolojik bozuklukları tedavi etmeyi amaçlarken cihazın sonraki sürümleri kullanıcılara doğrudan beyne müzik yayını yapmak, kaygı seviyelerini düzenlemek ve nihayetinde insanların gelişmiş yapay zeka biçimleriyle rekabet etmesine imkan sunmak gibi “gelişmiş yetenekler” sunabilir. Önceki aylarda Neuralink bir maymunu sadece zihnini kullanarak Pong oynamak üzere eğittiğini açıklamıştı.

1981 yılında Jean Baudrillard, Simulacra and Simulation kitabında bu teoriden bahsetmişti ancak öncesinde, 1977 yılında bilimkurgu yazarı Philip K. Dick, Fransa’da verdiği bir konferansta %50 ihtimalle bir simülasyonda yaşadığımızı anlatmıştı. 1999’da yayınlanan The Matrix, bu teorileri bir adım öteye taşımış ve akıllarda kocaman soru işaretleri ve ünlemler oluşturmuştu. 2003 yılında ise Oxford Üniversitesi’nde filozof olan fütürist Nick Bostrom, “Are You Living in a Computer Simulation?” başlıklı akademik makalesinde buna değindi.

Günümüzde Elon Musk gibi pek çok fütürist bu fikri destekliyor. Bilimin cevap bulamadığı, çok gelişmiş olduklarını düşündüğümüz Aztek, Mısır ve hatta bir mit olan Atlantis uygarlıkları, simülasyonun belirli bir aşamada yeniden başlatılması ile gerilemiş veya yok olmuş olabilirler mi?

Hayatlarımız, çok ileri seviyede başka bir uygarlık tarafından mı kontrol ediliyor? Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Lord of the Rings: Gollum Oyununun Çıkış Tarihi ve Detayları Belli Oldu!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.