Haberler

Elon Musk, İlk Ay Turistini Açıkladı

Elon Musk’ın merakla beklenen basın toplantısı gerçekleşti. Musk Ay’a gidecek ilk uzay turistinin Japon milyarder Yusaku Maezawa olacağını duyurdu.

SpaceX CEO’su Elon Musk, bugün düzenlediği bir basın toplantısında uzay sektörünün geleceğini belirleyecek çok önemli duyurular yaptı. Devasa uzay gemisi BFR’ı tekrar tanıtan Musk, ayrıca şirketin Ay’a düzenleyeceği ilk insanlı görevi de ilk kez detaylandırdı. Buna göre uçuş 2023’te gerçekleşecek. Uçuşun yolcusu ise Japon milyarder Yusaku Maezawa olacak.

42 yaşında ünlü bir girişimci olan Yusaku Maezawa, Japon giyim markası Zozotown’ın sahibi. Maezawa’nın Forbes verilerine göre tam 2.9 milyar dolarlık bir servete sahip olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda bir sanat koleksiyoncusu olan Maezawa, Jean-Michel Basquiat’ın 1982 yılında çizdiği bir tabloyu geçtiğimiz yıl tam 110 milyon dolar ödeyerek satın almış ve tüm dünyada gündem olmuştu.

Yusaku Maezawa’nın Ay’a gitmek istemesinin nedeni de işte bu sanata olan sevgisi. #dearMoon isimli bir proje başlatan Maezawa, 2023’te kendisiyle beraber 8 farklı sanatçıyı da Ay’a götürmek istiyor. Maezawa bu isimlerin ressam, müzisyen, mimar, heykeltraş, yönetmen veya moda tasarımcısıolabileceğini söylüyor.

42 yaşındaki milyarder, aynı zamanda BFR’ın 2023 uçuşu için tüm koltukları satın almış. Yani beraberinde götüreceği sanatçılar yolculuk için herhangi bir ücret ödemeyecek. Maezawa bu sanatçıların Ay’dan döndüklerinde bir şeyler yaratmalarını ve tüm insanlığa ilham olmalarını istiyor.

Elon Musk, Yusaku Maezawa’nın Ay yolculuğu için çok büyük bir ücret ödediğini söyledi. Ancak ödenen ücretin tam olarak ne kadar olduğu açıklanmadı. Musk ayrıca ödemeyi şimdiden aldıklarını ve bu maddi gelirin BFR’ın geliştirilme sürecinde kullanılacağını ifade etti.

Kaynak: DonanımHaber

İlginizi Çekebilir  Star Wars'un Yeni Figürlerinin Fotoğrafları İnternete Sızdırıldı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu