Edebiyat

Vakıf Serisi Vakıf ve İmparatorluk ile Devam Ediyor

Isaac Asimov‘un en başarılı eserlerinden biri olarak görülen bilimkurgu türündeki Vakıf serisi yeni baskılar yapmaya devam ediyor. Vakıf ve İmparatorluk kitabı, İthaki Yayınları etiketiyle yeniden raflardaki yerini almaya hazırlanıyor.

Bundan önce 2005 yılında yine İthaki Yayınları tarafından yayınlanan Vakıf ve İmparatorluk, 13 yıl sonra yeni okuyucularla buluşmaya hazır. Kasım 2017’de Vakıf kitabı ile yeniden yayınlanmaya başlayan seri devam ediyor.

Vakıf ve İmparatorluk kitabının arka kapak yazısı şöyle;

Hugo Tüm Zamanların En İyi Serisi Ödülü

1941 yılında genç bir bilim insanı ve yazar olarak Isaac Asimov, Edward Gibbon’ın yazdığı Roma İmparatorluğu’nun Gerileyiş ve Çöküş Tarihi’nden etkilenerek çağının çok ötesinde bir destan yazdı: Galaktik İmparatorluk’un çöküşü ve feodalizmin dönüşü, İkinci Galaktik İmparatorluk dönemindeki güvenli ortamdan geçmişe bakan bir bakış açısıyla anlatıldı. İşte bu süreç sonucunda “Tarih tahmin edilebilir mi?”, “Toplum nasıl yönetilmeli?” ya da “İmparatorluklar neden yükselir ve çöker?” gibi soruları sormaktan çekinmeyen destansı Vakıf Serisi ortaya çıktı.

Vakıf, çökmekte olan İmparatorluk’a rakip olacak kadar gelişmişti. Üstün teknolojisi ve diğer gezegenlerin sahip olmadığı enerji kaynaklarına ulaşabilmesi sayesinde Galaksi’nin dört bir yanından destek görüyordu, kısacası her şey Seldon’ın Planı’na göre ilerliyordu. Ancak öngörüsünü geniş kitleler üzerinden yapan bu plan, giderek daha da güçlenen bir kişiyi hesaba katmamıştı: duyguları ve düşünceleri kontrol etme gücü olan Katır’ı. Katır’ın, Galaksi’yi ele geçirmesini engelleyen tek şey ise yeri gizli tutulan ve insanların bu sırrı korumak adına ölmeyi göze aldığı, gizemli İkinci Vakıf’tı.

Yayımlanış tarihine göre: 2. Kitap / Kronolojiye göre: 4. Kitap

Çevirisi Sönmez Güven’e ait olan 284 sayfalık kitap İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Westworld Yeni Game of Thrones Mu Olacak?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.