Edebiyat

“Vahşi Kartlar 2 – Yüksek Aslar” Çıktı!

vahsi-kartlar-2-banner

George R.R. Martin’in bir FRP oyunu sırasında ortaya çıkan projesi “Vahşi Kartlar“, ikinci kitap olan Yüksek Aslar ile devam ediyor.

Fantastik hikayelerin toplandığı Vahşi Kartlar kitabının editörlüğünü de Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin yazarı ve projenin yaratıcısı George R.R. Martin üstleniyor.

Vahşi Kartlar projesinin hikayesi şöyle;

Her şey bir FRP oyunu ile başladı…

20 Eylül 1983 tarihinde Victor Milán, doğum günü hediyesi olarak George R.R. Martin‘e bir FRP kitabı hediye eder. Ancak hikayenin öncesi biraz daha karışıktır.

1980 yılında; daha George R.R. Martin, New Mexico’ya taşınmadan önce Walter Jon Williams, Victor Milán, John J. Miller, Gail Gerstner-Miller, Melinda M. Snodgrass, Royce Wideman ve Jim Moore’dan oluşan FRP grubu zaman zaman toplanıp oyun oynuyorlardı. Çoğunlukla Call of Cthulhu, bazen de post-apokaliptik bir sistem olan Morrow Project. Bir gün gruplarına George R.R. Martin’i ve kız arkadaşı Parris’i de davet ederler. İlerleyen zamanda George da bu gruba “Superworld” oynatmaya karar verir.

Superworld oyununda kendilerine yarattıkları süper kahramanları canlandıran oyuncular bir süre sonra bu karakterleri hikayeleştirmeye karar verirler. İşte “Vahşi Kartlar” da ortaya çıkmaya başlar. Yazılan hikayeler, süreç içerisinde Vahşi Kartlar kitaplarında toplanır.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Vahsi-Kartlar-2-Yuksek-Aslar-kapakİnsan genini bozan “Vahşi Kart” virüsünün kurbanları 30 yıl sonra yeni bir kâbusla karşı karşıyadır. Uzayın ücra bir köşesinden gelen ve Sürü Anası denen ölümcül bir bela Dünya’yı yok etmeyi kafasına koymuştur. Aslar ve jokerler huzursuz edici bir ittifak kurmak ve kaybetmemeleri gereken bir savaşa hazırlanmak zorundadır.

Vahşi Kartlar II – Yüksek Aslar’ da zaman 1970’ler, mekânsa asların ve jokerlerin anayurdu olan New York’tur. Vahşi Kart Virüsü’nün kurbanlarına artık yeni ve garip birer canlı gözüyle bakılmamaktadır, ancak dünya hâlâ onlardan korktuğu için tam bir kabul de görmemektedirler. Ne var ki ’80’li yılların şafağı sökerken, tüm gözler göklere çevrilir: Sürü Anası denen iğrenç bir biyokütle Dünya’ya yaklaşırken Vahşi Kartlar gezegenin tek umudu olabilir.

İlk olarak 1987’de yayımlanmaya başlayan Vahşi Kartlar efsanesi George R. R. Martin’in editörlüğünü yaptığı ve türün ünlü yazarları ile bizzat George R. R. Martin’in öyküleriyle belli bir akış ve kurgu içerisinde meydana getirdiği bir “mozaik roman”.

“Enfes… karakterler arası ilişkiler ve kurgudaki şaşırtmacalar tam da bir George R. R. Martin projesinden bekleyeceğimiz karmaşıklığa, sürprizlere ve gerçekliğe sahip.”
– Austin Grossman

488 sayfalık “Vahşi Kartlar 2 – Yüksek Aslar” kitabının çevirisi Damla Özlüer’e ait. Şimdiden iyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Endgame - Çağrı Kitabı ile 500 Bin Dolar Kazanın!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.