Edebiyat

Ülkemizdeki Frankenstein Çevirisi Krizi

Dünya edebiyatının en önemli bilimkurgu eserlerinden olan Mary Shelley‘nin 1818 yılında yayınlanan romanı Frankenstein, ülkemizde ilginç bir çeviri krizinin tam ortasında kaldı.

Ayrıntı Yayınları, geçtiğimiz günlerde Mary Shelley’nin Frankenstein kitabını yayınladı. Hande Yazıcı tarafından çevirisi yapılan Frankenstein kitabı dağıtıma çıktı, satışa başladı. Tam o sırada, geçen sene Türkiye İş Bankası Yayınları tarafından yayınlanan Frankenstein’ın çevirmeni Yiğit Yavuz bir durum farketti. Hande Yazıcı’nın çevirisi, kendi çevirisinden alınmaydı.

Yiğit Yavuz, aşağıdaki fotoğrafları, “Herkes görsün ve anlasın diye, bası sayfaları yan yana çektim. İncelerken, kitabın bütününün böyle olduğunu bilin,” sözleriyle paylaştı.

Yiğit Yavuz, bu durumun bir intihal olduğunu belirtti. İntihalin ne olduğunu şöyle söyleyelim; 

İntihal; bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması.İntihal bir tür sahtekârlık ve hırsızlıktır. Başlıca türleri: Alıntı ifadeler ve fikirler için kaynak göstermemek.

Bu durum üzerine Ayrıntı Yayınları aşağıdaki özürü yayınladı!

AÇIKLAMA VE ÖZÜR

Yayınevimizin Klasik Dizisi içinde bu ay yayımladığımız Frankestein (Mary Shelley) romanının Hande Yazıcı tarafından yapılan çevirisinin özgün olmadığı, daha önce Yiğit Yavuz tarafından yapılmış ve İş Bankası Kültür Yayınları tarafından basılmış çeviriden yararlanıldığı, yer yer doğrudan kullanma yoluna gidilerek intihale başvurulduğu görülnnüştür.

Bu durum, yıllarını çeviri edebiyatına ve çeviri eserlere adamış Ayrıntı Yayınları açısından kabul edilebilir değildir. Frankestein kitabının dağıtımını durdurduğumuzu, piyasadaki nüshalarını da toplamaya başladığımız’, okurlarınnıza duyururuz.

Yaşanan durumdan dolayı, çevirmen Yiğit Yavuz’dan, iş Bankası Kültür Yayınlarlindan ve okurlarımızdan özür diler, üzüntümüzü bildiririz.

AYRINTI YAYINLARI

Bu açıklamanın ardından Yiğit Yavuz da özrü kabul etmiş.

Ülkemizin iki önemli yayınevinin böyle bir intihal ile karşı karşıya gelmesi gerçekten üzücü olmuş. Ayrıntı Yayınları’nı hızlı aksiyonu için takdir ettik.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Kit Harington, Eternals Hakkında Hiç Bir Şey Bilmiyormuş

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.