Edebiyat

Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar Kitabı Raflarda

Sitemiz yazarlarından olan, özellikle Türk efsanelerinin ve mitolojisinin fantastik yönlerini bizlere anlatan Seçkin Sarpkaya‘nın Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar kitabı okuyucuyla buluştu.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü öğretim elemanlarından Okt. Seçkin Sarpkaya’nın 2012-2014 yılları arasında Yrd. Doç. Dr. Pınar Fedakar danışmanlığında hazırladığı “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı yüksek lisans tezi birtakım değişiklikler ile “Türklerin Şeytani Masalları: Türk Masal ve Efsanelerinde Demonik Varlıklar” adıyla Karakum Yayınevi tarafından yayınlandı.

Bu çalışmada Türkiye sahasından derlenip yayınlanmış yaklaşık 5000 masal ve efsane metni kullanılıp bu metinlerde demonik varlıklar incelenmiş. Kitabın sunum yazısı Prof. Dr. Metin Ekici tarafından yazılmış. Arka kapak yazısı yazar  Mehmet Berk Yaltırık tarafından yazılan kitabın editörlüğü Ömer Ünal’a ait.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Türk halk inançlarındaki korkutucu figürlerin bilinen örnekleri hayli köklü ve geniş bir konunun görünen yüzüdür. Dışarıdan bakan bir göz bu köklerin mecrasını takip ettikçe, geçtiği coğrafyaları, temas ettiği kültürleri gördükçe karşısına çıkan isimler, tabirler ve hikâyeler karşısında hayranlığı ve ürpertiyi aynı anda yaşayacaktır.

Okuyucu, Seçkin Sarpkaya’nın “Türkiye Sahası Masal ve Efsanelerinde Demonolojik Varlıklar” adlı araştırmasının rehberliğinde insanın hem merak duygusunu hem de korkularını kamçılayacak bu zengin sahayı ziyaret etme olanağı buluyor.

Bu kitap halk bilimi araştırmacıları ve halk bilimi dersi alan öğrenciler kadar Türkiye sahasındaki bir masalın, efsanenin ardına takılıp başka diyarların, uzak ama tanıdık kültürlerin etkisini keşfetmek, masalların ve efsanelerin arasında dolaşmak isteyenlerin, devlerin, perilerin, ejderhaların, cinlerin izinden gidebilecek meraklı okurların, duvarda asılı Şahmaranların, fırtınalı gecelerde kükreyen cadıların, gelinlerin canını çalan alkarılarının hikâyelerini öğrenmek isteyen okurlar için de önemli ve hayli zengin bir araştırma.

– Mehmet Berk Yaltırık – Yedikuleli Mansur’un yazarı

Bilgi dolu yazılarını ve araştırmalarını severek okuduğumuz Seçkin Sarpkaya’nın bu kitabı her kitaplıkta bulunmalı. Ellerine sağlık Seçkin.

Dilerseniz kitabı hemen buradan sipariş verebilirsiniz. İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Yeni Güneş Kitabı Serisinin Üçüncü Cildi Liktorun Kılıcı, Tek Hamleyle Birbirinden Ayrılmayan Doğru ile Yanlışın Kitabı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.