Edebiyat

Bir Gizeme Işık Tutuluyor: Türk Kültüründe Gulyabani Kitabı Raflarda

Gulyabani denince pek çok kişinin aklına Süt Kardeşler filmi geliyor ancak Seçkin Sarpkaya, Mehmet Berk Yaltırık ve Ömer Faruk Yazıcı, Türk Kültüründe Gulyabani kitabıyla bu fantastik yaratığın köklerine uzanıyorlar.

Fantastik Türk kültürü ile ilgilenen üç kalem bir araya geldi ve Gulyabani olarak bildiğimiz yaratığın gizemlerini anlattılar. Sitemizde de yazılarıyla yer alan akademisyen yazar Seçkin Sarpkaya; fantastik korku ve folklör anlatılarıyla sitemizde de yazan Mehmet Berk Yaltırık; henüz sitemizde yazmamış olan ( 😊 ), fantastik anlatılarıyla Türk kültürünü sunan Ömer Faruk Yazıcı, Türk Kültüründe Gulyabani kitabını hazırladılar.

Türk Kültüründe Gulyabani kitap

Ötüken Yayınları tarafından yayınlanan kitabın arka kapak yazısı şöyle;

Türk folklorunun en dehşet verici figürlerinden olan gulyabaninin, Doğulu ve Avrupalı demonik tasavvurları da gözetilerek, ulusal birikimimizin yarattığı halk bilgisi, klasik ve çağdaş edebiyat kaynakları ile popüler kültürde izini süren Türk Kültüründe Gulyabani, sözlü kültür ürünlerinden sinemaya ve müziğe, divanlardan, menakıpnamelerden mesnevilere sadece korku edebiyatımızın izleklerinde bilgilendirici bir okuma serüveni vadetmiyor. Ayrıca on dört illüstratörün klasik anlatılar, çağdaş uygulamalar ve kişisel-sanatsal izlenimleri üzerinden şekillenen, bir uygulamalı halk bilimi yordamı olarak “sözü görme biçimleri”nin yarattığı on yedi dehşet sahnesiyle görsel anlamda da okuru kuşatıyor. Tek başınıza, akşam vakitlerinin tekinsizliğinde okumaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

İncelemelerin yer aldığı ve illüstrasyonlarla süslü Türk Kültüründe Gulyabani kitabı raflarda yerini aldı. 143 sayfalık araştırma türündeki kitap, Türk kültürünün en bilinen fantastik öğelerinden olan Gulyabani’nin gerçek yüzünü bizlere sunuyor.

Şimdiden iyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.