Edebiyat

J.R.R. Tolkien’in Tom Bombadil’in Maceraları Kitabı Yayınlandı

Orta Dünya’nın en gizemli karakterlerinden olan, kim olduğu bilinmeyen fakat okuyucular tarafından kendisinin bir Maya hatta Vala olduğuna inanılan, sarı çizmeleri nedeniyle ülkemizde Sarı Çizmeli Mehmet Ağa esprilerine de konu olan Tom Bombadil’in hikayesi şimdi Tom Bombadil’in Maceraları kitabında okuyucuya buluşuyor.

Güç Yüzüğü’nün hiçbir etki etmediği, hatta parmağına yüzüğü takınca ortadan bile kaybolmayan Tom Bombadil, hem neşeli mizacıyla hem de gizemiyle okuyucuların benliğinde yer etmiş bir karakter. 

Şiirsel bir metne sahip olan kitap ilk olarak 1962 yılında yayınlanıyor ancak daha sonra Tolkien araştırmacısı Christina Scull ve Wayne G.Hammond’ın notları ile genişletiliyor. İşte İthaki Yayınları da Tom Bombadil’in Maceraları kitabını genişletilmiş haliyle okuyuculara sunuyor.

Tom Bombadil’in Maceraları kitabının arka kapak yazısı şöyle;

“Elinizdeki kitap, bu ilgi çekici karakterlerin hikâyelerinin devamını bekleyen Hobbit hayranlarının kaçırmak istemeyeceği bir kitaptır.”

Elli yıl önce ilk kez basıldığında kitabın üzerine bu sözler yazılmıştı.

Yüzüklerin Efendisi’ndeki en ilginç karakterlerden biri olan eğlence dolu ve esrarengiz Tom Bombadil, Hobbitlerin yazdığına inanılan, Bilbo ile Frodo Baggins ve arkadaşlarının hikâyeleriyle beraber Kırmızı Kitap’a kaydedilen şiirlerde de yer almaktadır. Tom Bombadil’in Maceraları, bu şiirlerin yanı sıra Üçüncü Çağ’ın sonunda Shire’ın efsanelerini konu alan diğer şiirleri de bir araya getiriyor.

“Profesör Tolkien, Hobbit’in içerisine yerleştirdiği şiirlerde şarkılara, tekerlemelere ve baladlara yeteneği olduğunu bize göstermişti. Tom Bombadil’in Maceraları’nda bu yeteneğin deha seviyesinde olduğu anlaşılıyor.”
– Listener

Bu özel edisyon Tolkien’in bazı şiirlerinin ilk kez yayımlanacak öncel versiyonları, Tom Bombadil’in nesir şeklinde yazılmaya başlanan hikâyesinin bir parçası ve Tolkien araştırmacıları Christina Scull ve Wayne G. Hammond’ın ayrıntılı notlarıyla genişletilmiştir.

Çevirisini Niran Elçi‘nin üstlendiği 304 sayfalık kitap, orijinaline sadık kalınarak sert kapaklı ve özel boyutta bir edisyonla raflarda yerini aldı.

İyi okumalar.

Hatta kitabı okurken arkada Tolkien Ensemble’dan Tom Bombadil’s Song çalabilir… :)

YouTube player

Tom Bombadil’in Maceraları kitabı video incelemesi:

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Sarah Tarkoff'un Uyanış Serisi Günahsız Romanıyla Başladı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.