Edebiyat

Temeraire Serisi’nin Yeni Kitapları Kartalların Zaferi ve Yılanların Dili Raflarda

Naomi Novik’in New York Times Bestseller listelerine giren fantastik eseri Temeraire Serisi ülkemizde maalesef yıllara yayılan bir yayın sürecine girmiş ve okuyucuları üzmüştü. Şimdi serinin 5. ve 6. kitabı olan Kartalların Zaferi ve Yılanların Dili, Türkçe olarak okuyucularla buluşuyor.

Temeraire Serisi’nin ilk kitabı olan Majestelerinin Ejderhası, 2010 yılında ilk kez Türkçe olarak okuyucunun karşısına çıkmıştı. Sonrasında 2014 yılına kadar aralıklarla da olsa serinin kitapları raflarda bir bir yerini almıştı.

Sonunda Yeni Kitap…

Mart 2014’te yayınlanan Fildişi İmparatorluğu kitabı ile serinin dört kitabı yayınlanmış, sonrasında da yeni kitap gelmemişti. Aradan 7 yıl geçti ve sonunda Temeraire Serisi’nin yeni kitapları Pegasus Yayınları etiketiyle raflara çıktı. Okuyucular belki hikayeyi unutmuştur ama seriye yeni başlayacak olanlar için yeniden hareket görmek güzel.

Çok sevdiğim Alternatif Tarihsel Fantezi alt türüne sahip bir eser. Naomi Novik, gerçekten çok başarılı bir kurguya imza atmış.

Temeraire Serisi Ne Anlatıyor?

Seri, Napolyon Savaşları’na alternatif bir şekilde yaklaşmaktadır. Napolyon Savaşları’nda gerçekte sadece deniz ve kara kuvvetleri kullanılmaktayken, bu seride hava gücü de kullanılmaktadır. Hava gücü de ejderhalarla sağlanmaktadır.

Eğer hem tarih hem de tarih seviyorsanız çok hoşunuza gidecek bir seri olduğunu düşünüyorum. Hikaye, Osmanlı topraklarına kadar uzanıyor.

Kartalların Zaferi – Temeraire Serisi 5

Temeraire ve Kaptanı Laurence, hem kendi kaderlerini hem ülkelerinin kaderini değiştirmek için bir kez daha geri dönüyor.

Britanya için şartlar haşindir: Napolyon’un yeniden canlanan güçleri Manş Denizi’ni aşmış ve İngiliz topraklarını başarıyla istila etmiştir. Napolyon’un asıl hedefi Londra’nın işgalidir. Ne yazık ki ejderha Temeraire askerî görevinden atılmıştır ve kaptanı Will Laurence vatana ihanetten idama mahkûm edilmiştir. Hükümet tarafından birbirlerinden koparılan ve her köşede Napolyon’un güçleri tarafından tehdit edilmekte olan Laurence ve Temeraire, savaş karmaşasının ortasında ne pahasına olursa olsun birbirlerini bulmalıdır. Ejderha ve efendisi yeniden bir araya gelebilirlerse Britanya’nın dağılan direnişi eski gücüne kavuşabilir ve kralları, ülkeleri ve kendi özgürlükleri için düşmanla her zamankinden daha güçlü bir şekilde savaşabilirler.

“Sürükleyici, göz kamaştırıcı ve mükemmel. Kendi türünde bir klasik olduğu kesin.”
– SF Reviews

“Nefes kesici. Sayfaları heyecanla çeviriyorum.”
– Booklist

“Novik savaş taktiklerinin inceliklerini heyecandan ödün vermeden anlatmış. Geniş bir yelpazede yaratılan karakterler çok ilgi çekici. Temeraire ve daha büyük yaştaki bazı züppe ejderhalar arasındaki diyaloglar ise bilhassa eğlenceli.”
– Publishers Weekly

“Bolca entrika, düello ve egzotik yer göreceğiniz orijinal bir seri.”
– The Telegraph

“Fantezi, tarihî kurgu ve denizcilik romanlarının en iyi örneklerinden biri.”
– The Guardian

“Bilimkurgu ejderhaları, Napolyon dönemiyle mükemmel bir şekilde birleştirilmiş. Novik iddialı bir yazar… Seri yüksek kalitesini Kartalların Zaferi ’nde de koruyor.”
– Sci Fi Weekly

“En az Temeraire serisindeki önceki kitaplar kadar özenle yazılmış; yalnızca özgün, tempolu ve sürükleyici olmakla kalmıyor, aynı zamanda gerçek hisler barındıran karakterler sunuyor.”
– Peter Jackson

“Kaptan Will Laurence ve ejderhası Temeraire’inki, günümüz fantastik edebiyat dünyasındaki en ilgi çekici ve harika ilişkilerden biri. Okurların heyecandan yerlerinde duramayacakları unutulmaz ve sürükleyici bir hikâye.”
– Romantic Times

Naomi Novik‘in dilimize Kartalların Zaferi adıyla tercüme edilen 360 sayfalık romanının çevirisini Seyhan Dönmez üstleniyor.

Kahve Ismarla

Yazarlarımıza bir kahve ısmarlayarak kaliteli içeriklerimizi tatlandırabilirsiniz.

Yılanların Dili – Temeraire Serisi 6

Korumak için canla başla savaştıkları ülkeden sürgün edilen Temeraire ve kaptanı Laurence, çalınan çok kıymetli bir ejderha yumurtasını bulmak için zamanla yarışıyor.

Temeraire ve kaptanı Will Laurence, Napolyon’un İngiltere’yi işgal etmesine karşı ülkelerini kahramanca savunmalarına rağmen vatan hainliğiyle suçlanmışlardır. Will Laurence Avustralya’nın ücra bir köşesindeki bir ceza kolonisine nakledilmiştir, burası tam bir bela yuvasıdır. Eski kraliyet gemisinin kaptanı olan askerî vali William Bligh’ın devrilmesiyle koloni çalkantılı bir döneme girmiştir. Bligh görevine geri dönebilmek için onları kendi emri altında askerliğe yeniden çağırınca Temeraire ve Laurence politik bir güç mücadelesinin tam ortasına düşer. Bu çekişmeden kaçmak için tek şansları yasaklı Mavi Dağlar güzergâhından ilerlemeyi gerektiren bir görevi kabul etmektir. Fakat kıymetli bir ejderha yumurtasının çalınması Temeraire ve Laurence’ın yolculuğunu ümitsiz bir kurtarma harekâtına dönüştürür. Bu, Britanya ve Napolyon arasındaki küresel savaşta, şaşırtıcı bir keşfin beraberinde gelen tehlikeli bir soruna yol açacaktır.

“Okuması çok keyif verici.”
– The Star Ledger

“Novik’in serileri hakkında hiç bu kadar heyecanlanmamıştım… Yılanların Dili serinin en iyisi olabilir.”
– Contra Costa Times

“Novik zaten ilk romanıyla gönlümü kazanmıştı… Askerî tarih, sempatik karakterler ve ilgi çekici tarzının birleşimi bu seriyi mükemmel ve ustaca yazılmış bir eğlenceye dönüştürüyor.”
– The Times

“Novik hayranları, sevdikleri karakterlerin büyüyüp geliştiğini fakat özlerini kaybetmemiş olduklarını görünce mutluluk duyacak.”
– Publishers Weekly

“Temeraire hayranları bu kitabın çıkmasını çok bekledi ama sabırlarının karşılığını fazlasıyla alacaklar. Karakterler her zamanki kadar hayranlık uyandırıcı. Laurence ve Temeraire’in içsel ve dışsal mücadelelerini mükemmel bir dengede tutabilmesi Novik’in bir yazar olarak üstün başarısını ortaya koyuyor.”
– Booklist

“Bütünüyle ilgi çekici ve muhtemelen bağımlılık yapabilir.”
– San Francisco Chronicle

“Büyüleyici bir kitap.”
– Time

“Sürükleyici bir macera.”
– Entertainment Weekly

Naomi Novik‘in dilimize Kartalların Zaferi adıyla tercüme edilen 360 sayfalık romanının çevirisini Seyhan Dönmez üstleniyor.

İyi okumalar…

FRPNET Discord

Dilerseniz siz de Discord kanalımıza katılabilir ve konu hakkında görüşlerinizi bildirip sohbet edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.