Edebiyat

Şeytani Harry Potter Ortalığı Karıştırabilir

harry-potter-alan-moore-century-2009

Harry Potter şeytanın ta kendisi!

Alan Moore‘un son çizgi romanındaki şeytani karakter, Harry Potter hayranlarının tepkisini çekecek gibi… İşte hıristiyanlık karşıtı şeytani karakter Harry Potter!

Watchmen“, “V for Vendetta” ve “From Hell” gibi kült çizgi romanların yaratıcısı Alan Moore, daha önce eserlerinde Kaptan Nemo, Dr. Jeykll, Dorian Gray, Görünmez Adam ve Dracula gibi tanınmış edebi karakterleri kullandı. Ayrıca, Harikalar Diyarı’nın Alice’ine, Oz Büyücüsü’nün Dorothy’sine ve Neverland’in Wendy’sine de yer verdi. Ancak Moore’un, bir dönem sinemaya da uyarlanan serisinin son bölümü “The League Of Extraordinary Gentlemen: Century 2009” adlı son eserinde şeytani karakterinin, ünlü roman kahramanı Harry Potter ile çok fazla benzer özelliğe sahip olması serinin yazarı J.K. Rowling ile filmin dağıtımını üstlenen Warner Bros şirketinin dikkatini çekti.

League-Of-Extraordinary-Gentlemen-Century2009Eleştirmen Laura Sneddon’un haberine göre, “The League Of Extraordinary Gentlemen: Century 2009’da ismi kitap boyunca açıklanmayan bu karakterin gizli yara izi ve Riddle adında bir akıl hocası var (Harry Potter’ın baş düşmanı Lord Voldemort’un gerçek adı olan Tom Riddle’ı çağrıştıran bir gönderme olduğu iddia ediliyor.) Ayrıca büyücülük okuluna gitmek için kullanılan ve Londra King’s Cross İstasyonu’nda bulunan gizli bir geçit bulunuyor.”

The Independent gazetesinin haberine göre kitapta Potter’ın en yakın arkadaşları olan Ron Weasley ve Hermione Granger’a da göndermeler bulunuyor. Warner Bros ve yazar J.K. Rowling’in çizgi romanın telif haklarını ihlal eden bir eser mi yoksa kabul edilebilir bir parodi mi olduğunu anlaması için piyasaya çıkmasını beklemeleri gerekecek.

Kitabın tek kopyasını yaklaşık bir aydır elinde bulunduran eleştirmen Sneddon’a göre; hıristiyanlık karşıtı olarak nitelenen kahraman ‘hem sosyal hem de kurgusal hayatta yaşanan ve gözlemlenen kötü gidişe getirilmiş bir yorum’.

Zaman içinde yayınevlerinin daha az risk almak adına başarılı olmuş eserlerin reçetelerinin kullanmalarının özgünlüğü öldürdüğünü ve buna bağlı olarak ünlülerin biyografilerin giderek raflarda daha fazla yer kaplamasının olumsuzluğunu belirten Sneddon, Moore’un “League Of Extraordinary Gentlemen” serisinin tamamının hiciv nitelikli olduğunu ve esinlendiği karakterlerine her zaman saygı duyduğunu belirtti.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.