Edebiyat

Robert A. Heinlein’ın Ay Zalim Bir Sevgilidir Kitabı Raflarda

Ülkemizde bilimkurgu denince akla gelen isimler ilk önce Isaac Asimov, Arthur C. Clarke gibi isimler oluyor ancak Robert A. Heinlein genelde pek bilinmez. Halbuki Heinlein, Asimov ve Clarke ile birlikte uzun yıllar “Bilimkurgunun büyük üçlüsü” olarak anılmıştır.

Bu değerli yazarın Ay Zalim Bir Sevgilidir isimli bilimkurgu klasiği, İthaki Yayınları’nın Bilimkurgu Klasikleri serisi ile raflardaki yerini aldı.

Kitabın tanıtım yazısı şöyle;

Robert A. Heinlein şüphesiz ki tarihin en etkili bilimkurgu yazarlarından; Isaac Asimov’un deyişiyle bilimkurguya yön veren üç büyük yazardan biriydi. Samuel R. Delany ise yazarın tür üzerindeki etkisini, “Heinlein’ın etkisinden kurtulmaya çalışanlar her seferinde gökyüzü ya da okyanus gibi engin bir şeyle uğraştıklarını fark ediyorlar,” diyerek anlatmıştı. En iyi roman dalında Hugo Ödülü’nü dört kez kazanan üstat halen bu rekoru elinde tutuyor. Hugo ve Prometheus ödüllü Ay Zalim Bir Sevgilidir ise pek çoklarınca yazarın en iyi eseri olarak kabul ediliyor.

Ay’ı Dünya’dan kontrol eden Otorite’ye karşı, yalnızca mahkûm ve sürgünlerin gönderildiği ceza kolonisine dönüşmüş Ay’daki isyanın ve devrimin öyküsü bu. Ayrılıkçı hareketin liderleri haline gelen bir bilgisayar uzmanı, karizmatik bir genç kadın ve yaşlı bir akademisyenin köleleştirilmiş insanların geleceğini değiştirme hikâyesi. Ve birbirinden farklı bu üçlüye ek olarak, kendi kendine bilinç kazanmış, mizah yolunda tüm özelliklerini devrimin nihai başarısına adamış olan süper bilgisayar Mike’ın çabası burada anlatılan.

Ay Zalim Bir Sevgilidir siyaset, insanlık, tutku, devrim, teknoloji, mizah ve insan özgürlüğüne adanmış yaşamların peşinde koşan bir başyapıt. LeGuin’in Mülksüzler’i gibi, siyasi bilimkurguda bir devrim!

“Heyecan verici, zihin açıcı, inanç zorlayıcı… Döneminde yazılan her şeyden daha iyi!”
– Theodore Sturgeon

“Ay’daki devrimi ve bilinç kazanan bir robotu incelikle anlatan eşsiz bir klasik.”
– Jo Walton

“Beatles müzik için ne anlama geliyorsa, Heinlein da bilimkurgu için eşdeğer öneme sahip.”
– John Scalzi

“Heinlein, bilimkurgunun üç büyük novasından biri.”
– Isaac Asimov

464 sayfalık bilimkurgu klasiği kitabın çevirisi Can Çakır‘a ait.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ghost In The Shell'den Önce İzlemeniz Gereken 6 Film

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.