Edebiyat

Neil Gaiman’dan Yazar Olabilmek için Tavsiyeler

neil-gaiman

Neil Gaiman, fantastik edebiyatın en başarılı ve en çok okunan yazarlarından birisi. Hatta tarzı ve duruşu ile fantastik kurgunun rock starı olarak da lanse ediliyor.

Neil Gaiman, zaman zaman kendi blogunda okurların sorularını cevaplıyor. Yazmaya çaba gösteren bir okuruna Neil Gaiman şu tavsiyeyi verdi. Bu öneriler yazmak isteyen herkese gelsin.

joseph-the-mop soruyor:

Bir süredir yazmaya çalışıyorum. Çok iyi fikirlerim var fakat fikirlerimi kağıda dökmek çok zor. Bu yüzden de fikirlerimi bir türlü gerçekleştiremiyorum. Bana ne tavsiye edersin?

Neil Gaiman:

Fikirlerini bir kenara not et. Eğer bunlar hikaye olacaklarsa, bu hikayeleri kendin okumak isteyeceğin tarzda anlatmaya çalış. Yazmaya başladığın her şeyi bitir. Bunu çok fazla yapmayı başardığında bir yazar olursun. Yazar olabilmenin tek yolu oturup yazmaktır.

Sadece şaka yapıyorum. Çok daha basit yollar var. Örneğin: Uzak bir dağın tepesinde gümüş yapraklı bir ağaç var. Her yıl 30 Nisan’da bu ağaçta beş çiçek açar ve çiçeklerin açılmasından sonra, bir saat içerisinde tohumlara dönüşürler. Önce yeşil renk alırlar, sonra siyah en sonunda ise altın.

Tüm tohumlar altın renk aldığı anda, dağın tepesinde bekleyen ve oradaki kardan ayırt edemeyeceğin, beş beyaz karga  tüm açgözlülükleriyle ağaca saldırıp, onu tohumlarından mahrum edecek ve gülerek uzaklaşacaklardır.

kalem-kagit

Bu kargalar arasından en küçük olanını kendi ellerinle yakalamalısın ve tohumu bırakmasını sağlamalısın. (Kargalar altın tohumları yemezler. Onları, okyanusun ötesindeki büyücünün bahçesine götürürler. Orada, üzerindeki büyü sebebiyle daldığı uykudan ancak bu tohumlardan bin tanesini yediğinde uyanabilecek olan büyücünün kızının ağzına bırakırlar). Altın tohumu aldığında onu dilinin altına koymalı ve hemen eve dönmelisin.

Bundan sonraki bir hafta boyunca kimseyle konuşmamalısın. Ne sevdiklerinle, ne de aşırı hızdan seni durduran polis memuruyla. Hiçbir şey söyleme. Ayrıca uyumamalısın. Tohum dilinin altında durmalı.

Yedinci günün gece yarısında şehrindeki en yüksek yere çıkıp (bunu yapabilmek için bina tepelerine çıkmak bu adımda normal karşılanacaktır) tohum dilinin altındayken “Fox in Socks” şiirinin tamamını ezbere okumalısın. Sakın tohum dilinin altından kaymasın. Şiirin hiçbir kısmını unutmamalı ve tekerlemeli bölümdeki (Muddle Puddle Tweetle Poodle Beetle Noodle Bottle Paddle Battle) kelimelerin hepsini tam  ve düzgün söylemelisin.

Ancak ve ancak bunu tamamladığında artık tohumu yutabilirsin. Tohumu yuttuktan sonra olabildiğince hızlı şekilde evine dönmen gerek çünkü derin bir uykuya dalmadan önce en fazla yarım saatin olacak.

Ertesi sabah uyandığında, düşünce ve fikirlerini artık kağıda aktarabiliyor olacaksın ve bir yazar olacaksın.

Metnin orijinali de burada.

Çeviri: Murat Kurt

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  İhsan Oktay Anar'ın Yeni Kitabı: Yedinci Gün

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.