Edebiyat

Merve Köken’in Türk Mitolojisi Kitabı Raflarda

Mitoloji, fantastik kültürü tarihten günümüze en çok beslemiş yapıların başında gelir lakin Mitoloji deyince de akla ilk olarak hep Yunan Mitolojisi gelir. Aslında Türk Mitolojisi de harika hikayeler ve derin anlatılarla doludur. Merve Köken de yeni kitabı Türk Mitolojisi ile okurlara zengin bir kaynak kitap sunuyor.

Türkler çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olmasına rağmen Türk mitolojisi neden Yunan, Mısır ya da Nors mitolojisi kadar bilinir değildir? Bu alanda yapılan çalışmalar ne zaman başladı? Türklerin İslamiyet’i kabul ettikten sonraki yaşamlarında geçmiş inanışlarından izler var mıydı? Türk kültüründeki mitolojik varlıklar nelerdir?

Buna benzer pek çok sorunun yanıtını bulabileceğiniz, Türk mitolojisi konusuyla ilgilenen ve nereden başlayacağını bilemeyen herkes için ideal bir kılavuz kitap olma özelliği de taşıyan, Merve Köken’in yazdığı Türk Mitolojisi kitabı Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Türk Mitolojisi Arka Kapak Yazısı

Doğayla bağları, şamanik ritüelleri, tanrı ve tanrıçalarıyla görkemli bir medeniyet.

Türk Mitolojisi, ilk çağlardan günümüze izini sürebildiğimiz mitlere ve destanlara odaklanıyor. Zamanla kaybolan ya da İslamiyet sonrası şekil değiştiren mitolojik öğeleri merak eden herkesin evinde mutlaka bulunması gereken bu kitap, sadece mitlere değil Türk kültür ve sosyal yaşantısının da dününe ışık tutuyor. Merve Köken, zengin Türk mitlojisinden unsurlar, içinde mitik ögeler bulunduran destanlar, toplumsal izler taşıyan ritüel ve söylenceler eşliğinde okurlara zengin bir kaynak kitap sunuyor.

Karakarga Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan Merve Köken’in kaleme aldığı 136 sayfalık Türk Mitolojisi kitabının ön okumasına buradan ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  "Kan Şarkısı" Çıktı!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.