Edebiyat

Korku Edebiyatına Büyük İlham Olan Sarı Kral Öyküleri Yayınlandı

sari-kral-oykuleri-banner

İlk sezonu 2014’te yayınlanan, sıradışı kahramanları ve karanlık atmosferiyle polisiyeye yeni bir boyut kazandıran True Detective dizisinin en önemli ilham kaynağı, Robert W. Chambers’ın ilk olarak 1895’te yayımlanan Sarı Kral Öyküleri adlı öykü kitabıydı.

Zaman içinde birçok korku yazarı bu temadan etkilendi ve böylece korku edebiyatının en çok eser verilen mitoslarından biri ortaya çıktı.

F. Cihan Akkartal’ın derleyip Türkçeye çevirdiği Sarı Kral Öyküleri, hem Chambers’ın hem de Edgar Allan Poe ve Ambrose Bierce gibi Chambers’ın esinlendiği yazarların metinlerinden oluşuyor. Bu derlemenin ağır toplarından biri de, Sarı Kral mitosundan etkilenip ünlü “Cthulhu” mitosunu yaratan H.P. Lovecraft’ın “Karanlıkta Fısıldayan” adlı uzun öyküsü.

sari-kral-oykuleri-kapakSarı Kral Öyküleri, zamanın Poe’ya, mekânın Lovecraft’a, kahramanların Chambers’a, tanrıların Bierce’a göre ayarlandığı bir edebiyatın, korku edebiyatının arkeolojisine davet ediyor bizi…

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

 

“Sarı Kral Öyküleri’nde, aralarında koca bir Victoria dönemi bulunan Poe’dan Lovecraft’a giden sayısız yoldan birini seçtik. Ölümün kaçınılmazlığınd an, zamanın tiranlığından, insanı umursamayan tanrıların gazabından, dünyada sinsice kol gezen akıl almaz bir tehditten ve üzerine mutabık kalınmış gerçeklikle, bu gerçekliğin makul kurallarıyla ilgisi bulunmayan boyutlardan geçen bir yol…”

F. Cihan Akkartal’ın derleyip Türkçeye çevirdiği Sarı Kral Öyküleri, Edgar Allan Poe’dan Ambrose Bierce’a, Robert W. Chambers’tan H.P. Lovecraft’a uzanan bir mitosun geçit törenine sahne oluyor. Chambers’ın, tüm dünyada True Detective dizisi sayesinde yeniden gündeme gelen ve edebiyatın tavan arasından çıkarılıp “klasikler” arasına yerleştirilen Sarı Kral derlemesindeki öykülerine, türün diğer ustalarının Sarı Kral mitosu çerçevesindeki metinleri eşlik ediyor.

Sarı Kral Öyküleri, zamanın Poe’ya, mekânın Lovecraft’a, kahramanların Chambers’a, tanrıların Bierce’e göre ayarlandığı bir edebiyatın, korku edebiyatının arkeolojisine davet ediyor bizi…

F. Cihan Akkartal’ın derleyip Türkçeye çevirdiği Sarı Kral Öyküleri, İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Kitabı indirimli olarak hemen buradan alabilirsiniz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  The Strange FRP Sistemi Bundle of Holding'te!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.