Edebiyat

J.K. Rowling’in İlham Veren Kitabı “Güzel Bir Hayat” Çıktı

Harry Potter serisi ile fantastik edebiyat dünyasına en tepeden giren isimlerden yazar J.K. Rowling‘in 2008 Harvard mezunlar gününde yaptığı ilham verici konuşmanın kitabı, şimdi Türkçe olarak da yayınlandı. Güzel Bir Hayat – Başarısızlığın Yararları ve Hayal Gücünün Önemi kitabı Doğan Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.

J.K. Rowling’in Harry Potter’ı yayınlamadan önce çok çileler çektiği, zorluklar içerisinde kitapları yazdığı, 2011 yılında Magic Beyond Words: The J.K. Rowling Story filmine dahi konu olmuştu. 2008 yılında Harvard Üniversitesi’nden mezun olan gençlere yaptığı konuşma ise alışılagelmiş önerilerden çok yaşanmışlıkların ve hayalgücünün önemi üzerine ilham veren bir konuşmaydı. Bu kitap da sürekli dinlediğimiz önerilerden ziyade başarısızlığın ve hayalgücünün önemini bizlere sunan bir eser.

Rowling, Güzel Bir Hayat kitabında başından geçen kötü olayları ve bugünlere nasıl geldiğini anlatıyor. Kitap, Albert Einstein’ın, “Hayalgücü bilgiden daha önemlidir,” sözünü doğrular nitelikte. Aynı zamanda hayalgücüyle beslenen fantastik okurların da bu kitaptan ilham alacakları şeyler olacaktır.

Güzel Bir Hayat – Başarısızlığın Yararları ve Hayal Gücünün Önemi kitabının arka kapak yazısı şöyle;

“Dünyayı değiştirmek için büyüye ihtiyacımız yok; ihtiyacımız olan gücü zaten içimizde taşıyoruz.”

J.K. Rowling Harvard Üniversitesi’nde mezuniyet konuşması yapmaya davet edildiğinde, çok değerli bulduğu iki konunun üzerinde durmayı seçti: başarısızlığın faydaları ile hayal gücünün önemi. Başarısızlığa uğramayı göze almanın, klasik tüm başarı ölçütleri kadar, güzel bir hayat için elzem olduğunu; kendimizi başkalarının –özellikle bizden daha talihsiz olanların– yerine koymanın geliştirilmesi gereken benzersiz bir insani özellik olduğunu vurguladı.

Rowling’in paylaştığı hikâyeler ve genç mezunlara sorduğu kışkırtıcı sorular o günden beri birçok kişiyi “güzel bir hayat” yaşamanın ne anlama geldiğini düşünmeye teşvik etti. Rowling’in sözleri hayatlarının dönüm noktasında duran her yaştan insanı harekete geçmeye itiyor ya da onlara teselli sunuyor. 

Risk alıp belki bu yolda başarısızlığa uğrayarak ve hayal gücümüzü kullanarak hayatın karşımıza çıkardığı fırsatlara daha açık olabileceğimizin altını çiziyor.

“Hayat bir hikâye gibidir; ne kadar uzun olduğu değil, ne kadar güzel olduğu önemlidir.”
– SENECA

Onur Kaya’nın dilimize kazandırdığı 78 sayfalık kitap raflarda yerini aldı. İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Neil Gaiman Nors Mitolojisinin Köklerine İniyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.