Edebiyat

İnsana ve Doğaya Dair Bir Kurt Adam Romanı – Dakhumn

Erdem Şimşek’in ilk romanı Dakhumn, şiirsel anlatımıyla dikkat çekerken, varoluşa, hayata, ölüme, yaşama, insana ve doğaya farklı noktalardan bakıyor. Gazeteci – Yazar Erdem Şimşek’in ilk romanı Dakhumn, Sokak Kitapları Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. 

Türcülük karşıtı bir kurt adam romanı olarak dikkat çeken, doğadan yana konumlanan Dakhumn, insanı da doğanın bir parçası olduğunu hatırlamaya çağırıyor. Bu kitapta Ölüm ana karakterlerden birisi. Yaşam ise dünyaya can getiren bir kuş. Her şey varoluşun o sonsuz dengesinde Ölüm’ün kendisine yazılan rolü oynamamasıyla başlıyor. İnsanlığın anlamlarla örülü dünyasında her şeyin dengesi değişiyor. Hikayesini parçalar halinde aktaran roman, okura adeta fotoğraflardan oluşan bir okuma sunuyor.

Her şeyi tüketen, harcayan, yok eden ve bütün bunları yaşamına kattığı anlamlar ile meşru kılan insan… Bütün hikâyeler insanı ve onun dille, sözle ördüğü yaşamı kutsadı. Peki ya ayın karanlık yüzünde ne var? Yazılmayan hikâyelerde neler var? Ölü topraklarda, ölü bir hikâyeden yola çıkan Dakhumn, okura örmek, anlamlandırmak yerine yüzleşme ve arınmaya varan bir yolculuk sunuyor. Avcının da av, yaşamın da ölümcül olduğunu, kurt adamın önce insan değil kurt da olabileceğini hatırlatarak…

Dakhumn, varoluşa, hayata, ölüme, yaşama, insana ve doğaya dair sözleri olan bir roman. Türk edebiyatında yalnızca işlediği konu ile değil, şiirsel bir anlatım sunan dili ile de yer edinmeye çalışan bir yazarın ilk romanı. Fazlasıyla denemeye değer…

Erdem Şimşek kimdir?

1982 İstanbul doğumlu Erdem Şimşek, çeşitli sektörlede çalıştıktan sonra Yurt Gazetesi’nde muhabirlik ve editörlük yaptı. Gaia Dergi, Kahveli Okur, Gazetemsi gibi sitelerde yazılar yazdı. Kısa film çalışmaları da olan Şimşek, kısa filmlerinde de kendi yazdığı metinleri kullandı. Kalan Kuşların Şarkısı isimli kısa filmi, beşi yurtdışından olmak üzere yedi ödül aldı. Dakhumn, yazarın ilk romanı.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.