Edebiyat

Hugo Ödülleri 2023 Finalistleri Duyuruldu

Fantastik ve bilimkurgu türünün en büyük ödüllerinden olan Hugo Ödülleri için 2023 yılı finalistleri açıklandı.

Bu yıl 25.000’den fazla eserin başvurduğu ödül için Worldcon komitesi “Veriler, bunun Hugo Ödülleri tarihinde İngilizce konuşmayan üyelerin şimdiye kadarki en büyük katılımı olduğunu gösteriyor,” dedi.

Ödüller World Science Fiction Society (Dünya Bilimkurgu Topluluğu) üyeleri tarafından oylanıyor ve kazanan eserler Worldcon’da açıklanıyor.

Bu seneki adaylar arasında Türk okurlarında tanıdığı John Scalzi (Yaşlı Adamın Savaşı) ve Naomi Novik (Temeraire serisi) gibi yazarlar yer alıyor.

Hugo Ödülleri 2023 finalistlerinin tam listesi şu şekilde:

En İyi Roman

  • The Daughter of Doctor Moreau – Silvia Moreno-Garcia (Del Rey)
  • The Kaiju Preservation Society – John Scalzi (Tor Books)
  • Legends & Lattes – Travis Baldree (Tor Books)
  • Nona the Ninth – Tamsyn Muir (Tordotcom)
  • Nettle & Bone – T. Kingfisher (Tor Books)
  • The Spare Man – Mary Robinette Kowal (Tor Books)

En İyi Kısa Roman (Novella)

  • Even Though I Knew the End * C.L. Polk (Tordotcom)
  • Into the Riverlands – Nghi Vo (Tordotcom)
  • A Mirror Mended – Alix E. Harrow (Tordotcom)
  • Ogres – Adrian Tchaikovsky (Solaris)
  • What Moves the Dead – T. Kingfisher (Nightfire)
  • Where the Drowned Girls Go – Seanan McGuire (Tordotcom)

En İyi Romansı Öykü (Novelette)

  • “The Difference Between Love and Time” – Catherynne M. Valente (Someone in Time: Tales of Time-Crossed Romance, Solaris)
  • “A Dream of Electric Mothers” – Wole Talabi (Africa Risen: A New Era of Speculative Fiction, Tordotcom)
  • “If You Find Yourself Speaking to God, Address God with the Informal You” – John Chu (Uncanny Magazine, July-August 2022)
  • “Murder By Pixel: Crime and Responsibility in the Digital Darkness” – S.L. Huang (Clarkesworld, December 2022)
  • “The Space-Time Painter” – Hai Ya (Galaxy’s Edge, April 2022)
  • “We Built This City” – Marie Vibbert (Clarkesworld, June 2022)

En İyi Seri

  • Children of Time Series – Adrian Tchaikovsky (Pan Macmillan/Orbit)
  • The Founders Trilogy – Robert Jackson Bennett (Del Rey)
  • The Locked Tomb – Tamsyn Muir (Tordotcom)
  • October Daye – Seanan McGuire (DAW)
  • Rivers of London – Ben Aaronovich (Orion)
  • The Scholomance – Naomi Novik (Del Rey)

En İyi Kısa Hikaye

  • “D.I.Y.” – John Wiswell (Tor.com, August 2022)
  • “On the Razor’s Edge” – Jiang Bo (Science Fiction World, January 2022)
  • “Rabbit Test” – Samantha Mills (Uncanny Magazine, November-December 2022)
  • “Resurrection” – Ren Qing (Future Fiction/Science Fiction World, December 2022)
  • “The White Cliff” – Lu Ban (Science Fiction World, May 2022)
  • “Zhurong on Mars” – Regina Kanyu Wang (Frontiers, September 2022)

En İyi Grafik Roman / Çizgi Roman

  • Cyberpunk 2077: Big City Dreams – Bartosz Sztybor, Filipe Andrade, Alessio Fioriniello, Roman Titov, Krzysztof Ostrowski (Dark Horse Books)
  • Dune: The Official Movie Graphic Novel – Lilah Sturges, Drew Johnson, Zid (Legendary Comics)
  • Monstress Vol. 7: Devourer – Marjorie Liu and Sana Takeda (Image Comics)
  • Once & Future Vol 4: Monarchies in the UK – Kieron Gillen / Dan Mora (BOOM! Studios)
  • Saga, Vol. 10 – Brian K. Vaughan, Fiona Staples, Fonografiks (Image Comics)
  • Supergirl: Woman of Tomorrow – Tom King, Bilquis Evely, and Matheus Lopes (DC Comics)

En İyi Konu ile İlgili Çalışma

  • Blood, Sweat & Chrome: The Wild and True Story of Mad Max: Fury Road – Kyle Buchanan (William Morrow)
  • Buffalito World Outreach Project – Lawrence M. Schoen (Paper Golem LLC)
  • Chinese Science Fiction, An Oral History, Volume 1 – Yang Feng (Chengdu Times Press)
  • “The Ghost of Workshops Past” – S.L. Huang (Tor.com)
  • Still Just a Geek: An Annotated Memoir – Wil Wheaton (William Morrow)
  • Terry Pratchett: A Life With Footnotes – Rob Wilkins (Doubleday)

En İyi Film

  • Avatar: The Way of Water – James Cameron, Rick Jaffa ve Amanda Silver (Lightstorm Entertainment / TSG Entertainment II)
  • Black Panther: Wakanda Forever – Ryan Coogler ve Joe Robert Cole Marvel Studios)
  • Everything Everywhere All at Once – Daniel Kwan ve Daniel Scheinert (IAC Films / Gozie AGBO)
  • Nope – Jordan Peele (Universal Pictures / Monkeypaw Productions)
  • Severance (Season 1) – Dan Erickson, Anna Ouyang Moench, Ben Stiller ve Aoife McArdle (Red Hour Productions / Fifth Season)
  • Turning Red – Julia Cho ve Domee Shi (Walt Disney Studios / Pixar Animation Studios)

En İyi Dizi

  • Andor: “One Way Out” – Beau Willimon, Tony Gilroy, George Lucas, Toby Haynes (Lucasfilm)
  • Andor: “Rix Road” – Tony Gilroy, George Lucas, Benjamin Caron (Lucasfilm)
  • The Expanse: “Babylon’s Ashes” – Daniel Abraham, Ty Franck, Naren Shankar, Breck Eisner (Alcon Entertainment)
  • For All Mankind: “Stranger in a Strange Land” – Matt Wolpert, Ben Nedivi, Craig Zisk (Tall Ship Productions/Sony Pictures Television)
  • She-Hulk: Attorney at Law: “Whose Show is This?” – Jessica Gao, Francesca Gailes, Jacqueline Gailes, Kat Coiro (Marvel Entertainment)
  • Stranger Things: “Chapter Four: Dear Billy” – Matt Duffer, Ross Duffer, Paul Dichter, Shawn Levy (21 Laps Entertainment)

En İyi Editör (Kısa Yapıt)

  • Scott H. Andrews
  • Neil Clarke
  • Oghenechovwe Donald Ekpeki
  • Sheree Renée Thomas
  • Xu Wang
  • Feng Yang

En İyi Editör (Uzun Yapıt)

  • Ruoxi Chen
  • Lindsey Hall
  • Lee Harris
  • Sarah Peed
  • Huan Yan
  • Haijun Yao

En İyi Profesyonel Sanatçı

  • Sija Hong
  • Kuri Huang
  • Paul Lewin
  • Alyssa Winans
  • Jian Zhang
  • Enzhe Zhao

En İyi Yarı-Profesyonel Yayın

  • Escape Pod
  • FIYAH
  • khōréō
  • PodCastle
  • Strange Horizons
  • Uncanny Magazine
  • Elison

En İyi Fanzin

  • Chinese Academic SF Express – Latssep ve Tianluo_Qi
  • Galactic Journey – Gideon Marcus, Janice Marcus, Tammi Bozich, Erica Frank, Arel Lucas ve Mark Yon
  • Journey Planet – Regina Kanyu Wang, Yen Ooi, Arthur Liu, Jean Martin, Erin Underwood, Steven H Silver, Pádraig Ó Méalóid
  • Nerds of a Feather – Roseanna Pendlebury, Arturo Serrano, Paul Weimer, Adri Joy, Joe Sherry, Vance Kotrla, G. Brown
  • Unofficial Hugo Book Club Blog – Olav Rokne ve Amanda Wakaruk
  • Zero Gravity Newspaper – RiverFlow ve Ling Shizhen

En İyi Fancast

  • Coode Street Podcast – Jonathan Strahan, Gary K. Wolfe, Jonathan Strahan
  • Hugo, Girl! – Haley Zapal, Amy Salley, Lori Anderson ve Kevin Anderson
  • Hugos There – Seth Heasley
  • Kalanadi – Rachel
  • Octothorpe – John Coxon, Alison Scott, Liz Batty
  • Worldbuilding for Masochists – Cass Morris, Rowenna Miller, Marshall Ryan Maresca

En İyi Hayran Yazarı

  • Chris M. Barkley
  • Bitter Karella
  • Arthur Liu
  • RiverFlow
  • Jason Sanford
  • Örjan Westin

En İyi Hayran Sanatçısı

  • Iain Clark
  • Richard Man
  • Laya Rose
  • Alison Scott
  • España Sheriff
  • Orion Smith

En İyi Genç Yetişkin İçin Lodestar Ödülü

  • Akata Woman (The Nsibidi Scripts) – Nnedi Okorafor (Viking Books for Young Readers)
  • Bloodmarked – Tracy Deonn (Simon & Schuster Books for Young Readers)
  • Dreams Bigger Than Heartbreak – Charlie Jane Anders (Tor Teen/Titan Books)
  • The Golden Enclaves – Naomi Novik (Del Rey)
  • In the Serpents Wake – Rachel Hartman (Random House Books for Young Readers)
  • Osmo Unknown and the Eightpenny Woods – Catherynne M. Valente (Margaret K. McElderry Books)

En İyi Yeni Yazar İçin Astounding Ödülü

  • Travis Baldree
  • Naseem Jamnia
  • Isabel J Kim
  • Maijia Liu
  • Everina Maxwell
  • Weimu Xin

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.