Edebiyat

Google, Amazon’a Karşı – Kitap Dünyasında Devler Kapışıyor

amazon-google

İnternet arama motoru Google ve köklü kitabevi Barnes & Noble, ortak rakipleri Amazon’a karşı ittifak yapma kararı aldı.

Amazon’un hakim konumu karşısında güçlerini birleştirme kararı alan iki şirket arasında yapılan anlaşmaya göre, Google‘ın geçen sene kurduğu posta servisi Google Shopping Express, Barnes & Noble‘a ait ürünlerin dağıtımını üstlenecek.

Amazon.com gibi kitap satışı yapan Barnes & Noble, ilk etapta ABD’nin sayılı şehirlerini kapsayacak bu yeni online satış strateji sayesinde sektördeki en büyük rakibi ile arasındaki farkı kapatmayı hedefliyor.

e-book-picGoogle ve Barnes & Noble fiyat konusunda da Amazon’a darbe indiriyor. Servis, Google Shopping Express üyelerine ücretsiz. Üye olmayan kişiler ise 4,99 dolar ödeyerek bu hizmetten faydalanabilecek. Amazon’da ise fiyatlar 5.99 dolar ve 9.98 dolar arasında değişiyor.

Amazon’la baş edemeyen ve son beş yılda 63 mağazasını kapatarak küçülme yoluna giden Barnes & Noble, Google’ın yardımıyla online satışlarını arttırmayı ve bu sayede zararını telafi etmeyi amaçlıyor.

İki şirket arasındaki anlaşmanın online satışların artırılması için yapıldığını vurgulayan Barnes & Noble’ın CEO’su Michael P. Huseby, projeyi bir test olarak tanımlıyor.

Google ve Amazon, daha önce tablet piyasasında da karşı karşıya gelmişti. Böyle rekabetler genellikle okurların işine yarar. Ne kampanyalar ve ne indirimler olacak zamanla göreceğiz.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.