Edebiyat

“Gölge Oyunu” Raflarda!

golge-oyunu-kitap-banner

Geçen yıl 5 Haziran’da aramızdan ayrılan Ray Bradbury’nin ölümünün birinci yılında, aralarında Margaret Atwood, Neil Gaiman, Dave Eggers gibi 26 yazarın Bradbury için yazdığı öykülerin bir araya toplandığı “Gölge Oyunu” isimli kitap raflardaki yerini alıyor.

Efsanevi çizgi roman yazarı Stan Lee’nin “Hiç kuşkusuz Ray Bradbury hem bu çağın hem de tüm çağların en büyük ve en yaratıcı yazarlarından biridir. Hârikulade hikâyelerden oluşan Gölge Oyunu, Amerika’nın usta hikâye anlatıcısı için kusursuz bir övgü…” olarak nitelendirdiği kitap, Fahrenheit 451’in yayımlanışının 60.yılında okuyucuyla buluşuyor.

golge-oyunu_kapakMargaret Atwood, Neil Gaiman, Harlan Ellison, Dave Eggers, Audrey Niffenegger ve Kelly Link, Jacquelyn Mitchard gibi Ray Bradbury’den derinden etkilenen 26 yazarı bir araya getiren “Gölge Oyunu”, Bradbury’i onurlandırmak için yazdıkları yepyeni hikayelerin toplamından oluşuyor.

Hikayelerle birlikte Bradbury’nin kitap için yazdığı önsözle beraber, yazarların kendileri ve hikâyeleri üzerindeki Bradbury etkisini anlattıkları sonsöz bölümü dikkat çekiyor. Gölge Oyunu’ndaki hikâyeler; Ray Bradbury’yi unutan bir adamdan koruyucu meleklere, tüm evrenin karanlığa bürünmesinden  sosyal yergilere pek çok meseleyi konu ediniyor.

Gölge Oyunu’na “Sanırım sizleri neden bir aile toplantısına çağırdığımı merak ediyorsunuz. İzin verin açıklayayım,” cümlesiyle önsöze başlayan Ray Bradbury; emsalsiz bir hikaye anlatıcısı, imkansızlıklar şairi ve Amerika’nın en sevilen yazarlarından biri olarak tanınıyor. Edgar Allan Poe’yu “babası” olarak kabul ederek onun üzerindeki etkisini her zaman vurgulayan Bradbury, 2007 yılında aldığı Pulitzer Özel Ödülü de dahil pek çok ödüle layık görüldü. En önemli eseri olarak kabul edilen Fahrenheit 451’de kitapların itfaiyeciler tarafından yakıldığı bir gelecek kurgusu üzerinden totaliter rejimlere en keskin eleştirilerden birini getirir.

Kitap, İthaki Yayınları tarafından yayınlandı ve raflardaki yerini aldı. Kitabın künye bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.