Edebiyat

Flaneur Comics’ten Erteleyiş

gibrat-erteleyis-banner

Flaneur Comics, Reinhard Kleist’ın Cash adlı çizgi romanından sonra yeni bir çalışma ile okuyucu karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Sıradaki çizgi roman Jean-Pierre Gibrat’ın Le Sursis yani Erteleyiş eseri olacak.

gibrat-erteleyis-standart-kapak14 Nisan 1954 yılında Fransa’da doğan Gibrat, ülkenin en başarılı çizerlerinden biri olarak kabul ediliyor. Çalışmaları ilk olarak magazin dergileri ve medya alanında çıkıyor. Bu hafta içerisinde Erteleyiş hem standart hem de özel limitli baskısı ile bu hafta içerisinde çizgi roman severlerle buluşacak.

Kendine has canlı sulu boya çalışması ile Erteleyiş bir bekleyiş hikayesi aslında. Julien isminde ki kızın gözünden koca bir ironiler dünyası, ince mizahla anlatılıyor.

İşte Flaneur Comics’den Erteleyiş’in öyküsü:

20. Yüzyıl tarihinin derin acıları ve hesaplaşmaları Gibrat’ın keskin mizah anlayışıyla Le Sursis’te yoğruluyor. Erteleyiş’in baş karakteri Julien ile birlikte okur insanlığa ve hayata “ölü” olduğu, artık var olmadığı yerden, mesafe alarak bakma şansı yakalıyor ve savaşa karar verenlerin hırsları yüzünden yitirdiklerini geri almaya çalışıyor.

Efsanevi çizer Jean Pierre Gibrat, işgal altındaki Fransa’nın küçük bir kasabasında, terk edilmiş bir evin çatı katından evrene bakan Julien özelinde grafik roman tabirindeki “grafik” ve “roman” sözcüklerinin hakkını veriyor. Sulu boya üzerine kuru pastel dokunuşlarla zamanı mühürleyerek “dönem hikâyesi” etkisini güçlendiren ve sulu boya dokusunun güzelliğiyle renklenen sayfalar boyunca savaşın acılarına içindeki ironiyi ve direnme cesaretini canlı tutarak karşı duran insanların hikâyeleri işbirlikçi ya da direnişçi olmanın ve kalan tüm ara durumların içindeki kayıp, özgürlük, aşk ve yitirişle ilgili değerleri tartışmaya açıyor. Doğup büyüdüğü kasabada bir kaçak, bir “hayalet” olarak saklanmak zorunda kalan Julien’in çocukluk aşkı Cecile’e ulaşma çabasından Alman güçleriyle onlara hizmet eden milislere kadar iç içe geçen hikâyeler ve elbette asker kıyafeti giydirilmiş bir terzi mankeni olan Maginot’nun sordurduğu sorular… gibrat-erteleyis-ozel-limitli-baski-kapak

Flaneur Comics, yayın hayatına çizgi sanatının büyük ustasının Türkçe’deki eksikliğini gidermeye çalışarak başlıyor. Le Sursis / Erteleyiş’in özel bir baskısının da Kasım ayı içinde okurla buluşacağının müjdesini vererek.

Künye:
Le Sursis / Erteleyiş
Jean Pierre Gibrat
Çeviren: Binnur Mörel Büyükertan

Standart Edisyon:
Karton Kapak, Renkli, 135 gr. Kuşe 128 sayfa,
22×29 cm.

Özel Edisyon:
150 kopya,
Numaralandırılmış ve mühürlenmiş sertifika Farklı kapak görselli, Hard Cover, Renkli, 175 gr. Kuşe 128 sayfa,
23×30 cm.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.