Edebiyat

Fantastik Olaylara Fantastik Olmayan Varsayımlar – Kıyamete Bir Milyar Yıl

kiyamete-bir-milyar-yil-banner

Sovyetler Birliği döneminin en büyük bilimkurgu yazarları olarak gösterilen Arkadi Strugatski ve Boris Strugatski kardeşler, fantastik bir kitaba imzalarını atmışlar.

Fantastik, eğlenceli ve eleştirel bir bilimkurgu kitabı olan Kıyamete Bir Milyar Yıl, İthaki Yayınları etiketiyle çıktı.

Kitabın arka kapak yazısı şöyle;

“Fantastik olayları fantastik olmayan varsayımlarla nasıl açıklarsın?”

kiyamete-bir-milyar-yil-kapakArkadi ve Boris Strugatski, entelektüel açıdan kışkırtıcı, inanılmaz eğlenceli, cesur ve eleştirel kitaplarıyla “Sovyetler döneminin en büyük bilimkurgu yazarları” sıfatını hak eden yegâne ikili. Henüz taslak halindeyken sansürün hışmına uğrayan Kıyamete Bir Milyar Yıl ise yazarların en sıradışı ve aykırı romanlarından biri.

Bir astrofizikçi olan Dimitri Malyanov, kendisine Nobel Ödülü’nü kazandıracağına inandığı projesi üzerine yoğunlaşmak için ailesini Odesa’ya, eşinin annesinin evine gönderir.

Ancak bir sorun vardır; yalnız kalmasına rağmen sürekli rahatsız edilir. Önce içi votka ve havyar dolu bir kutu, ardından da mini etekli güzel bir kadın kapısında beliriverir. Bu ziyaretler, bilim insanı olan arkadaşlarının da geçerken uğramasıyla sonu gelmez bir hal alır. Hepsi de çok büyük bir keşfin eşiğinde olduklarını ama aniden dikkatlerinin dağıldığını iddia etmektedir.

Acaba karanlık bir güç, bilimsel gelişmeleri engellemek mi istemektedir? Yoksa tüm bunların daha doğal bir açıklaması mı vardır?

Kıyamete Bir Milyar Yıl, edebiyatın “Sorun sende değil, kâinatta!” deme biçimi.

 

Hazal Yalın’ın çevirisini yaptığı 152 sayfalık kitap raflarda yerini aldı. Herkese iyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Sleepy Hollow Efsanesi Şimdi Türkçe

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.