Edebiyat

Ernest Cline’ın Yeni Kitabı Armada Çıktı

Başlat: Ready Player One kitabı ile geek ve oyun dünyasında adını büyük harflerle duyuran Ernest Cline‘ın yeni kitabı Armada, Türkçe olarak da raflarda yerini aldı.

Temmuz 2015’te yurtdışında yayınlanan kitap 2 yıllık bir sürenin ardından DEX Kitap etiketiyle yayınlandı. Steven Spielberg tarafından sinemaya uyarlanan Ready Player One filminin 30 Mart 2018’de vizyona girecek olduğunu hatırlatarak Armada kitabının film haklarının da Universal tarafından satın alındığını belirtelim. 

Özellikle 80 ve 90’lı yılların video oyun, FRP ve geek referanslarını bolca kullanan Ernest Cline’ın son kitabı Armada’da yine bir oyunun içinden dünyamıza fırlayan bir uzay gemisinin hikayesi anlatılıyor. Armada kitabının arka kapak yazısı şöyle;

BAŞLAT: READY PLAYER ONE’ın dünyaca ünlü yazarı Ernest Cline’dan merakla beklenen büyüleyici bir uzay macerası.

Siz de uzaylıların bir gün gelip bizi, bu sıkıcı hayatlarımızdan kurtaracağı günün hayalini mi kuruyorsunuz?

Zack de anaokulundan beri bunun olmasını diliyordu ve bir gün sınıfının penceresinden dışarı bakıp hayallere dalmışken bir uçan daire gördü. Ama gördüğü araç çok tanıdıktı.

Ve ilk düşüncesi şu oldu: Hass*ktir! Gökyüzündeki araç, en sevdiği bilgisayar oyunu Armada’daki uzaylı kötü adamların kullandığı savaş gemilerinden biriydi. O an, tıpkı yıllar önce ölen babası gibi, fazla oyun oynamaktan kafayı yediğini düşünse de çok kısa bir süre sonra hayal görmediğini anlayacaktı… Uzaylılarla ilgili okuduğunuz kitapları, izlediğiniz filmleri ve oynadığınız oyunları düşünün, sizce de hepsi ortak bir amaca hizmet ediyor gibi görünmüyor mu?

Cline Armada’da uzaylılar ile ilgili ilginç bir teori sunuyor ve bunu Stephen Hawking’den Carl Sagan’a ünlü bilim insanlarıyla; Yıldız Savaşları’ndan Uzay Yolu’na yüzlerce filmle ve Space Invaders’dan Wing Commander’a bağımlılık yaratan oyunlarla destekliyor. Ve ortaya, gerçekçi olduğu kadar fantastik, ürkütücü olduğu kadar komik, daha önce okuduklarınıza hiç benzemeyen, unutulmaz bir uzay istilası romanı çıkıyor.

Taylan Taftaf’ın çevirisini üstlendiği 468 sayfalık kitap raflarda. Eminiz ki bu kitap da güzel referanslarla dolu sürükleyici bir hikaye sunacaktır.

İyi okumalar.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Star Wars'u Ralph McQuarrie'nin Çizimleriyle İzleyin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.