Edebiyat

Doğu Yücel’den Bir Kara Roman – Kimdir Bu Mitat Karaman?

Daha önce yazdığı; Düşler, Kâbuslar ve Gelecek Masalları, Hayalet Kitap ve Varolmayanlar gibi fantastik eserleriyle tanınan Doğu Yücel, bu sefer mizah öğeleri de içeren bir kara roman olan Kimdir bu Mitat Karaman? isimli romanıyla karşımızda.

Can Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan 335 sayfalık romanın arka kapak yazısı şöyle;

“Böylesine sıradan bir anda nasıl bir değişim yaşanabilir ki? En fazla ne olabilir? Mitat televizyonda aynı şeyleri geveleyip duran adamlardan birinin sarf edeceği muhteşem bir sözle hayatı hakkında büyük bir uyanış mı yaşayacak? Çitlediği çekirdeğin kabuğu dişetlerine saplanacak, bunu fark etmeden ağzını kapatınca fantastik filmlerdeki canavarlar gibi can mı verecek? Kabuğu tamamen kapalı olan antepfıstığını açmaya çalışırken elini mi kıracak? Ne olabilir ki Allah aşkına?”

Evden işe, işten eve gidip gelen son derece sıradan ve silik birinin başına ne gelir ki, demeyin… Her an her şeyin olabileceği bir kurgu silsilesi Kimdir Bu Mitat Karaman? Gece geç saatte kapısı çalan Mitat diyafonu kullanırken bir beceriksizlik yapar ve apartmanın kapısını açar. O anda bunun tüm hayatını değiştireceğini bilmesi mümkün değildir tabii…

Doğu Yücel’in bu sürükleyici yeni zaman polisiyesi güçlü bir kara mizah örneği, bir paranoya kuyusu, okudukça açılan, heyecan verici bir yeni Türkiye panoraması. Devamı gelsin isteyeceksiniz.

Doğu Yücel Kimdir?

DOĞU YÜCEL, 1977’de İstanbul’da doğdu. Çocukluk ve gençlik yılları İzmir’de geçti. 1997’de Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda, 1999’da Bilimkurgu Nostromo Kısa Öykü Yarışması’nda başarı ödülleri kazandı. 2000’de Düşler, Kâbuslar ve Gelecek Masalları isimli öykü kitabı, 2002’de ise Hayalet Kitap isimli romanı yayımlandı. Okul (2004) ve Küçük Kıyamet (2006) filmlerinin senaryolarına imza attıktan sonra ikinci romanı Varolmayanlar’ı 2011’de okurlarla paylaştı. Kar İzleri Örttü, Sanatçı Öyküler, Güçoburlar gibi öykü seçkilerine katılan yazar çeşitli yerlerde yayımlanan sinema, müzik ve edebiyat yazılarıyla da tanınıyor. Yücel, Güneş Hırsızları’nın (2014) ardından Kimdir Bu Mitat Karaman? ile yazın yolculuğuna devam ediyor.

Bu İçeriğe Oy Verin

İlginizi Çekebilir  Ejderha Mızrağı Destanı Yıllar Sonra Yeniden Raflarda

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.