Edebiyat

“Doctor Who – Shada” Kitabı Çıktı

doctor-who-banner

Bir televizyon efsanesi olan Doctor Who, romanları ve alternatif hikayeleriyle okuyuculara da ulaşıyor.

Otostopçunun Galaksi Rehberi isimli eseriyle bilimkurgu sevenleri hem güldüren hem de farklı bir kurguya sürükleyen Douglas Adams, mizahi anlatımını ve zekasını Doctor Who için de kullandı. Bu eser, dizi olarak hiçbir zaman yayınlanmadı ancak şimdi okuyucularla buluşuyor.

Doctor Who kitapları, daha önce de ülkemizde yayınlanmıştı. Doktor Kim adıyla, bundan yaklaşık 40 yıl önce yayınlanan kitaplardan sonra Doctor Who, uzun bir süre ülkemiz okuyucularına ulaşamadı maalesef. Şimdi İthaki Yayınları, Doctor Who serisini de yayınlamaya başladı.

Doctor Who - ShadaDoctor Who – Shada isimli eser, Gareth Roberts tarafından kaleme alınmış. Ancak Gareth Roberts, yazar Douglas Adams’ın kaleme aldığı senaryoyu romanlaştırmış. Aslında Doctor Who – Shada isimli eserin aynı zamanda Douglas Adams ile birlikte yazıldığını söylersek yanlış olmaz.

İşte Doctor Who – Shada romanının arka kapak yazısı:

Kendine has üslubuyla tanıdığımız usta bilimkurgu yazarı Douglas Adams, efsanevi Doctor Who dizisi için yazılmış ancak televizyonda yayınlanma fırsatını yakalayamamış bir senaryoyla karşımızda. Doctor Who takipçilerinin yakından tanıdığı yazar Gareth Roberts’ın ustaca romanlaştırdığı bu eserde, bizi sürükleyici bir macera bekliyor.

Doktor’un eski dostu, Zaman Lordu Profesör Chronotis emeklilik hayatını Cambridge Üniversitesi’nde sürdürmektedir – yanında birkaç zararsız eşya da getirmiştir. Fakat bunların arasında, Gallifrey’in Muhterem ve Kadim Yasalar’ı da vardır. Üstüne üstlük bu kitabı, dünyadan haberi olmayan yüksek lisans öğrencisi Chris Parsons’a pervasızca ödünç vermiştir. Muhterem ve Kadim Yasalar evrendeki en tehlikeli eserlerden biridir ve yanlış ellere geçmesi felaketle sonuçlanabilir. Sinsi Skagra’nın kitabı elde etmesi ise, olabilecek en kötü şeydir. Skagra, evrene hükmetme eğilimli iflah olmaz bir sadist ve egoisttir. Üstelik Cambridge’e doğru yola çıkmıştır: Hedefi de kitap ve Doktor’dur…

Ülker Uyanık’ın çevirdiği 448 sayfalık kitap, İthaki Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı. Kitabı hemen buradan satın alabilirsiniz.

İyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.