Edebiyat

“Deli Gücük – Zifirname” Çıkıyor!

deli-gucuk-zifirname-banner

Deli Gücük efsanesi, yeni kitap Zifirname ile devam ediyor.

Tamamı Türk yazar ve çizerlerden oluşan “Deli Gücük – Zifirname“, 14 Mart tarihinde Flaneur Comics etiketiyle raflardaki yerini alacak. Editörlüğünü, önceki serilerin de editörlüğünü üstlenen usta isim Levent Cantek yapıyor. Kitabın yazar ve çizer kadrosunda da pek çok tanınmış isim var. İşte kitabın detayları.

deli-gucuk-zifirnameTekinsiz Anadolu’ya Üçüncü Seyahat

1800ler’in Anadolu’sunda, düş, korku, serüven, masal ve edebiyatın birbirine karıştığı tekinsiz bozkırda yürüyen tekinsiz kahraman Deli Gücük’ün serüvenlerinin anlatıldığı grafik albüm DELİ GÜCÜK: ZİFİRNAME.

Beş yazar, yirmi iki çizerin iki yılı aşkın bir sürede hazırladığı Deli Gücük: Zifirname, Osmanlı İmparatorluğu’nun son asrında Rumeli, Anadolu ve Arap yarımadasına kadar uzanan bir yelpazede, olağanüstü marifetlere sahip Deli Gücük adlı seyyahın haramiler, hortlaklar, hayaller ve hüzünlerle dolu patikalarının izini sürüyor, okuyucuyu titrek kandil alevi ve kara rivayetler taşıyan rüzgarlı ıssızlara götürüyor.

224 sayfalık grafik albümün kapağı, yurtdışında da tanınan Türk fantastik illüstratörü Kerem Beyit tarafından hazırlandı. Levent Cantek’in editörlüğünü yaptığı grafik albümde Aziz Tuna C., Murat Başekim, Can T. Yalçınkaya, Hakan Tacal, Ömer Bahri Gördebak senaryoları; M. Korkut Öztekin, Murat Gürdal Akkoç, Uğur Bülent Sertçelik, Emre Yüce, Koray Kuranel, Murat Başol, Soner Tuna, Sümeyye Kesgin, Taner Duran, Zeynep Özatalay, Turgut Demir, Sefa Sofuoğlu, Uğur Erbaş, Bahadır Yazıcı, Ayhan Hayrula, Ali Can Meydan, Yıldıray Çınar, Kayahan Kaya çizgileriyle yer alıyor.

Deli Gücük kimdir?

Deli Gücük -ki adı Şubat anlamına gelir- Şark ve Anadolu masallarının kıyısından gelip geçmiş mitolojik ve efsanevi bir siluettir. Rivayetlerle örülü doğası gereği, her hikâyede yeni bir kisveye, mizaca, hayra veya şerre, geçmişe ve şimdiye bürünür. Ama bu bile belirsizdir: belki gerçekten tek bir Deli Gücük vardır, belki de tıpkı konuşan uğursuz kargalarının adedi gibi yedi ayrı Deli Gücük vardır. Kesin olan tek şey, Deli Gücük’ün seyahatleri esnasında, eşkıyaların, mahlûkların, güzellerin ve uğursuzların hayatlarının içinden gelip geçerek adalet getirdiğidir.

Deli Gücük’ün olağanüstü yetenekleri ve marifetleri nelerdir?

Bugüne değin yayımlanan kırkı aşkın hikâyesinde betimlendiği kadarıyla Deli Gücük’ün en önemli olağanüstü yeteneği, kargalarla konuşabilmesidir. Kim bilir belki etrafındaki kargalar onun yanında konuşur olmuştur. Deli Gücük ve kargaları, kötülerle konuşur, onları uyarır, onlara bağırır ve bazen lanetlerler.

Rivayete göre Deli Gücük yedi adam gücünde, kırk ermiş sabrında, yetmiş yedi boğa dayanıklılığındadır. Keskin gözleri ile Anadolu’nun her köşesini aynı anda görür; zorbalık, tekinsizlik ve musibet olan köşelerine, ya hızla yürür, ya da yedi kargası tarafından yedi kalp atımı içinde derhal uçurulur. Doğaüstü varlıklar üzerinde kelam sahibidir, insanoğlunun bedensiz varlıklardan korkması gibi, bedensiz varlıklar da Deli Gücük’den korkar.

Deli Gücük’ün düşmanları kimlerdir? Bu albümde ne gibi serüvenler yaşayacaktır?

Gücük bu albümde, eşkıyalar, ağalar, yoz çeteler, vampirler, ecinniler, gulyabaniler, kadim şeytanlar, büyücüler, Arabistanlı Lawrence ve kendisi ile savaşacak; Şark’ta uzun bir asrın sonu yaklaşırken, Karga çobanı bu kez imparatorlukların kadim arz-satrancında bir piyon, ya da belki bir kale olup, mazlumları kurtaracak, yitik ruhları huzura kavuşturup, çöllere, lanetli köylere ve şerlere dadanacaktır.

Deli Gücük – Zifirname, Flaneur Comics etiketiyle 14 Mart tarihinde çıkıyor.

Daha önce yayınlanmış olan “Deli Gücük” ve “Deli Gücük – Alacakaranlık Zamanlar” isimli kitaplar hakkında bilgiye de kitap isimlerine basarak ulaşabilirsiniz.

Deli Gücük – Zifirname kitabının künye bilgilerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdiden iyi okumalar!

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.