Edebiyat

Bilimkurgu Yazarı Frederik Pohl Aramızdan Ayrıldı

frederik-pohl-banner

Bilimkurgu edebiyatının önemli ismi, Amerikan bilimkurgusunun öncülerinden sayılan Frederik Pohl hayata gözlerini yumdu.

1919 yılında doğan ve 93 yaşında hayata gözlerini yuman usta yazar, arkasında etkilediği pek çok bilimkurgu okuru ve yazarı ile birlikte onlarca da eser bıraktı.

frederik-pohl-kitapÜlkemizde yayınlanan Uzay Tacirleri, Hukuk Gladyatörü ve Pısırıklar Çağıkitapları ile tanınan Frederik Pohl, Hugo ve Nebula Ödülleri de kazanmıştır. Pohl aynı zamanda SFWA’nın (Science Fiction and Fantasy Writers of America) sekizinci dönem başkanlığını yapmıştır. Kendisi, Bilimkurgunun Altın Çağı’nın son hayatta kalan temsilcisiydi.

Frederik Pohl biyografisi:

Amerikan bilimkurgu edebiyatının en verimli yazarlarından biri olan Frederik Pohl 1919 yılında doğmuştur. 1940’lı yılların başlarında Astonishing Stories ve Super Science Stories dergilerinin editörlüğünü yapmış ve “Altın Çağ”ın hazırlayıcılarından biri olmuştur. Bu dönemlerde sayısız takma ad kullanarak yazdığı öyküler vardır, ancak bir yazar olarak ilk ününü Kornbluth’la yaptığı ortak çalışmalarla kazanmıştır. Kornbluth’un ölümünden sonra da özellikle Jack Williamson’la ortak çalışmalar yapmış ve bu ikili “Starchild” (1964, 1965, 1969, Yıldız Çocuğu) üçlemesiyle ün kazanmıştır. 1950’li yılların sonlarına kadar daha ziyade bir kısa öykücü olarak bilinen Pohl’un tek başına yazdığı romanlar, özellikle 1960’lardan sonra yazarın gerçek ününe kavuşmasını sağlamıştır. 1976’da yazdığı Man Plus (İnsan-Üstü), bir yıl sonra Nebula Ödülü kazanmıştır. 1980’lerde yazdığı “Heechee” (Hiçi) üçlemesi ülkemizde Kavram Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Dünyalıların Gelişi (Cep Kitapları, 1993) ve Geleceğin Toplumları (Cep Kitapları, 1990) adlı derlemelerde de Pohl’un öyküleri yer almaktadır.

Biz de büyük ustayı saygı ile anıyoruz. 

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.