Edebiyat

Azraa-Eel Menkıbeleri – Osmanlı’nın Yaratıklarla Dolu Fantastik Dünyasıyla Tanışın

azraa-eel-menkibeleri-banner

Yazar Uğur Batı, Batılı fantastik romanları ötesinde çok özgün bir Doğu fantazyası kaleme aldı.

Everest Yayınları’ndan çıkan Azraa-Eel Menkıbeleri: “Osmanlının Mahzeninden Hayal Et Kıssaları”, iyi ve kötünün bitmez tükenmez mücadelesini gizemli ve fantastik bir Osmanlı dünyası kurarak anlatıyor.

Sıradışı kurgusuyla dikkat çeken kitapta Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’deki olağanüstü olaylar, 24 ayrı hikaye başlığı altında tek bir sonda kurgulanıyor. Osmanlı memleketinde cinler, vampirler, gulyabaniler, kurtadamlar kol geziyor, lanetli gömülerden hazineler yerine hortlaklar çıkıyor, tılsımlı fermanlar sağda solda cirit atıyor, civar etraf bildiğin şeytana çalıyordu!

İyi ve kötünün bitmez tükenmez mücadelesini anlatan Azraa-Eel Menkıbeleri,batı fantastik romanlarının ötesinde yerel unsurlarla çok zengin bir hayal dünyası sunuyor.

azraa-eel-kapakTarihle efsanelerin, kurguyla gerçeğin birleşimindeki kitapta, oturma odanıza orklar, elfler değil, Hüddam cinleri, Deccal, gulyabaniler giriyor. Bu da ana akım fantastik romanlarından başka bir tat doğuruyor. Kitap bu şekilde korku, yerellik ve aşinalığın birleşimindeki bir etki yaratıyor.

Osmanlı memleketinde cinler, periler, gulyabaniler, vampirler, kurtadamlar kol geziyor

Azraa-Eel Menkıbeleri, Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’nin iblisvari kötülüklerin tam tezahüründe olduğu, tâbire değmeyen rüyâların görüldüğü zamanlarda geçiyor. Osmanlı memleketinde lanetli gömülerden hazineler yerine hortlaklar çıkıyor, tılsımlı fermanlar sağda solda cirit atıyor, mezarlarda ruhlar kol geziyor, terk edilmiş virane kiliselerden kendiliğinden çalan çan gürültüleri duyuluyor. Yani civar etraf bildiğin şeytana çalıyor.

Romanda iki kere ölüp cenaze namazı iki defa kılınan Osmanlı Padişahı Sofu Bâyezîd’in ibretlik hikâyesini okuyor, şeytanla işbirliği yapan maktul şehzadelerin Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye’den öç alma hadisesi okuru bekliyor.

Şeytani güçlere karşı savaş veren Alhazred gibi Allah dostlarını tanıyor, Keferenin Haccacı Vladoğlu Drakul’un Ulaha’da kurtadamlarca katledilişine şahit olacaksınız.

Aynalar dünyasına hapsolan halk ve el-Hâkim bin Hasan-el-Esret’in hikâyesi gözlerinizi yaşartırken, Dehşet Muttalip’in İbn-i Hortlak’la düellosu sizi heyecandan heyecana sürüklüyor.

Osmanlı hafiyelerinden Teşkilat-ı Kıyam’ın Eşrâr musibetiyle imtihanı ders olurken, tarihin en büyük casusu ve gerillası Kuşçubaşı Eşref’e zahir olan melek içinize su serpiyor.

Romanda ayrıca Tırnava’da türeyen namlı cadılara gidip, Cadıcı Nikola’yı tanımak bu olağanüstü okumayı daha da ilginç kılıyor.

YouTube player

Bu İçeriğe Oy Verin

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Log In

Forgot password?

Forgot password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Log in

Privacy Policy

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.